Burun Eti (Septum Deviasyonu)

Burun Eti (Septum Deviasyonu)

Burun Eti (Septum Deviasyonu)

Burun tıkanıklığı nedenleri arasında en sık burun orta duvarının eğriliği yani septum deviasyonu gelir. Burun tıkanıklığı ayrıca burun eti yani konka büyümesi sonucunda da oluşabilir.

Burun boşluğu, septum adı verilen burun orta kısmında bulunan ve dikey yönde uzanan yapı ile ikiye bölünür. Septum ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemik yapıda olup, üzeri mukoza ile kaplıdır. Gerek gelişim sırasında septumun aşırı büyümesi ve çervesine sığamayıp S veya C şeklinde kıvrılması, ya da buruna gelen darbeler sonucunda oluşan kırıklara bağlı olarak septum normal yapısını kaybedebilir. Septumun eğrilmesi burunda tıkanıklığa sebep olabilir. Septumun eğri olması ayrıca burun içindeki havanın nemlenmesini sağlayan konka (burun eti)adı verilen et çıkıntılarının büyümesine neden olabilir. Bu da ayrıca burnu tıkayabilir. Burun tıkanıklığı veya burun eti tedavisi özellikle daha önce bir çarpma geçirenlerde, burun eğriliği olanlarda ancak ameliyatla yapılabilir. Septum eğriliğinin düzeltilmesi için yapılan ameliyata septoplasti denir. Septoplasti lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyatta, burun tıkanıklığına neden olan septum eğriliği olan kısımdan fazlalık oluşturan kemik ve kıkırdak yapılar temizlenir. Eğer burun eti tabir edilen konka büyümesi varsa konka kısmen kesilerek ya da koterle yakılarak küçültülür. Septumda kalınlık yapan kısımlar çıkarılır. Bunu yaparken setum zarının korunması çok önemlidir. Buna dikkat edilmezse septum delinmeleri oluşabilir. Zarın korunması, iyileşme devresinde tekrar düzgün bir kıkırdak oluşmasını sağlar. Ayrıca septumun düzelmesi, sinüslerin havalanmasını ve drenajını da düzeltir ve sinüzit ataklarının sayısı azalır. Ancak kronik sinüzit oluştuysa bunun tamamen düzelmesi beklenmemelidir.

Burun akıntısı şikayeti olanlarda büyük olasılıkla kronik sinüzit mevcuttur. Ancak aynı durum allerjik rinit te de olabilir. Yine burun tıkanıklığının açılması bu şikayetleri azaltacaktır. Burun tıkanıklığının sebebi ayrıca geniz eti ya da burun arka kısımlarında yerleşmiş polipler olabilir. Bu yapıların da temizlenmesi gerekebilir.

Septumun kıvrılması ya da kalınlaşması, burun içindeki hava yolunu daraltır veya tamamen tıkar. Burundan nefes alınmaması durumunda hasta ağızdan nefes almaya başlar ki bu duruma dayanılması çok zordur. Özellikle beslenme sırasında hasta nefes alamadığı için zorlanır, uyurken horlama olabilir, yine ağız solunumu nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir.