Çocuklarda burun kanaması

Çocuklarda burun kanaması

Çocuklarda burun kanaması

Çoğu çocuk, zaman zaman burun kanaması geçirir. Eğer çocuğunuzun çok fazla burnu kanıyorsa, bir sorun olduğunu düşünür ve endişelenirsiniz. Büyük bir olasılıkla sorun yoktur. Çünkü çocuklar ergenlik dönemine girmeden önce genellikle burun kanaması geçirirler.

Burun kanaması nedir?
Çocukların burunlarındaki kan damarları hassastır ve kolayca kanayabilir. Çocuğunuz spor yaparken yüzüne darbe aldıysa ya da bisikletten düştüyse burnu kanayabilir. Eğer çocuğunuzun burnu bir kazadan sonra kanamışsa, hemen bir doktora götürün. Doktor çocuğunuzun burnu kırık mı yoksa tedavi edilmesi gereken başka bir sorun mu var onu tetkik edecektir.
Özellikle burunlarını karıştırıyorlarsa ya da enfeksiyon varsa bazı çocuklar çok fazla burun kanaması geçirir. Eğer bahar nezlesi gibi bir alerji için sık sık burun damlası kullanıyorsanız, bu da burun kanamasına neden olur. Bazı burun kanamaları ise kendi kendine olur, özel bir sebebi yoktur.
Çok nadiren, çocuğun burun yapısı ile ilgili bir problem ya da bir tümor (bir tümör kanser değildir) burun kanamasına neden olabilir. Burun kanamasının ciddi bir hastalığın işareti olması tamamen beklenmedik bir durumdur.
Nasıl tedavi edilir?
Çoğu burun kanaması evde basit bir ilk yardımla tedavi edilebilir. Çocuğunuzun çok fazla burun kanaması geçirmesinden endişeleniyorsanız bir doktora götürmek isteyebilirsiniz. Doktorunuz burun kanamasına yol açacak herşeyi araştıracaktır ve varsa kanamaları engelleyecek tedaviyi anlatacaktır.

Burun kanaması için ilk yardım

Burun kanaması korkutucu görünebilir, fakat kanamayı durdurmak zor değildir. Sakin olun ve çocuğunuza güven verin. Çocuğunuzu oturtun ve öne doğru eğilmesini söyleyin. Çocuğunuzu yatırmayın ya da kafasını arkaya yatırmayın. Çünkü kan boğazına gidebilir ve çocuğunuzu hasta edebilir.
Burunlarının yumuşak kısmını hafifçe sıkın ya da çocuğunuz sıksın. (Burnun kemikli kısmını sıkmak işe yaramayacaktır.) Beş dakika burnunu sıkmaya devam edin ve ardından kanın durup durmadığını kontrol edin. Durmamışsa on dakika daha sıkmaya devam edin. Çocuğunuzun burnunu bantlamayın ya da gazlı bezle kapatmayın.
Kanama şiddetli görünüyorsa, 15 ya da 20 dakika sonra durmamışsa, kaza sonucu meydana gelmişse çocuğunuzu hastaneye götürün.

Çok sık olan burun kanamalarını önleme

Burnunun kanamasına sebep olabileceğinden, burnunu karıştırması konusunda çocuğunuzun gözünü korkutmanız yararlı olacaktır.
Çocuğunuzun burnuna antiseptik krem uygulamak da burun kanamalarının sayısını azaltabilir.
Bazı çocuklar kremin kokusundan ya da burunlarından boğazlarının arkasına damlayan tatdan hoşlanmaz.
Koterizasyon kan damarlarını kapayarak kan akmasını önleme yoludur. Bu yöntem su sızdıran bir boruya kaynak yapmak gibidir. Gümüş nitrat denilen bir kimyasal, kanayan bölgeye küçük bir çubuk yardımıyla koyulur.
Koterizasyonun ne kadar işe yaradığı konusunda yapılan çok fazla araştırma yoktur.
Çocuğunuzun burnunun içine saf vazelini ince tabaka halinde sürmek de burun kanamalarını engellemeye yardımcı olur. Bu tedavi sık tavsiye edilir. Bunun hakkında yapılan ufak bir araştırmaya göre, bir ay boyunca vazelin kullanan 105 çocuktaki burun kanamalarının azalmadığı gözlendi. Saf vazelinin işe yarayıp yaramadığı konusunda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var.

Burun kanamaları özellikle çok sık oluyorsa iyi birşey değildir ama genellikle kolayca durdurulabilir. Çoğu çocuğun burun kanamaları ergenlik dönemine girdiğinde durur.