Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Kabız olduğunda çocuğumda neler meydana gelir?

Çocuğunuz kabız olmuşsa, dışkısını yeterli sıklıkta yapamaz. Çocuklarınız tuvalete çıktıklarında, dışkıları sert ve kuru olduğu için çıkarken acı verir. Kabız olan çocukların çoğunda herhangi bir fiziksel sorun yoktur. Genellikle sadece tuvalete sık çıkmama alışkanlığı içersine girmişlerdir.

Çocukların kabız olmalarına neden olan en yaygın sebep, anüslerinin (makatlarının) etrafındaki kasları rahat bırakmak yerine onları sıkmalarıdır. Çocuklar bunu genelde, geçmişteki bir dışkı yapma işleminin onlara acı vermiş olması nedeniyle yaparlar. Dışkının çıkması için, bu kasların gevşemesi gerekir. Kasların sıkılması tuvaleti çıkma isteğini geciktirir. Sonra dışkı birikir ve daha sonra çocuğunuz tuvaletini yapmak ister, bu daha zor ve daha acı vericidir, bu yüzden tekrar bir sıkıntı yaşarlar.

Bu durum devam ederken, çocuğunuzun bağırsaklarında daha fazla dışkı birikir. Dışkı bağırsaklarda ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar sert ve kuru hale gelirler. Sert ve kuru olan dışkıyı dışarı çıkartmak daha zordur, bu yüzden çocuğunuzun ıkınması gerekir. Çocuklar çok geçmeden bunun acı veren bir durum olduğunu öğrenirler ve acıyı dindirmek için anüs etrafındaki kasları daha fazla kasarlar.

Belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz dışkısını ne kadar sıklıkta yapmalı konusunda herhangi bir kural yoktur.

Bir bebek dört aylık oluncaya kadar geçen süreç içersinde, bir günde dört defa kadar bir sıklıkta ya da iki günde bir defa kadar bir seyreklikte dışkılama yapabilir. 1 yaşına geldiklerinde, yaklaşık günde iki defa yaparlar. 3 ya da 4 yaşına geldiklerinde ise, bir günde üç defa kadar bir sıklıkta ya da bir haftada üç defa kadar bir seyreklikte dışkılama yapabilirler.

Bunlar sadece ortalama değerlerdir. Fakat çocuğunuz dışkısını haftada iki defa ya da daha az yapıyorsa ve bunu gerçekleştirmeyi acı verici buluyorsa, kabızlık sorunu yaşıyor olabilir.

Kabızlık çok rahatsız edici olabilir aşağıda verilen bazı diğer belirtileri çocuğunuz yaşıyorsa, kabız oldukları söylenebilir.

• Dışkılarken acı ve zorlanma
• Karın ağrısı
• Topak halinde küçük kuru sert dışkı
• Tuvalete gitmekten kaçınma

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kabızlık genelde birkaç gün sürer ve herhangi bir tedavi yapılmaksızın geçer. Fakat bazı çocukların kabızlığı geçmez. Eğer çocuğunuzun kabızlığından endişe ediyorsanız doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Vakit geçirirseniz, bu sorun daha da kötüleşebilir. Uygulanan tedaviler faydalı olabilir, fakat sonuçlarının görülmesi vakit alabilir.

Çocuğunuz için yapabileceğiniz şeyler

Çocuğunuzu, içerdiği lif oranı yüksek olan yiyeceklerle beslemeniz, muhtemelen kabızlığına iyi gelir. Bağırsakları daha iyi çalışır ve karınlarındaki ağrı daha az olur.

Çocuğunuzun daha fazla lif lamasına yardımcı olacak bazı yöntemler aşağıda yer almaktadır:

• Tam tahıl tanelerinden yapılmış kahvaltılık tahıl ürünleriyle güne başlatın
• Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yedirin
• Kahverengi pirinç, tam tahıl ekmeği ve makarna yedirin
• Çocuğunuza işlenmemiş havuç gibi yüksek oranda lif içeren şeyler yemesini teşvik edin

Ayrıca doktorunuz, çocuğunuzun bağırsaklarının sağlıklı kalmasına yardımcı olması için aşağıdaki verilenleri yapmanızı da önerebilir:

• Çocuğunuza, ilk tuvaleti gitme isteği geldiğinde beklemesi yerine ilk seferde gitmesi yönünde teşvikte bulunun.
• Çocuğunuza aceleye getirilmiş hissi olmaksızın tuvalette oturması için yeterli zaman ayırın.
• Bol sıvı tükettiğinden ve hareketli oyunları oynadığından emin olun.
• Çocuğunuzun tuvalette dik oturduğundan emin olun
• Çocuğunuzu dışkısını yapmanın acı verdiğini söylerse, ona şimdi bırakıp sonra tekrar denemesini söyleyin.


Çocuğuma ne olacak?

Birçok çocuk zaman zaman kabızlık sorunu yaşar. Genelde sadece birkaça gün sürer. Fakat bazı çocukların bu sorunu düzelmez ve doğru bir tedavi görmezlerse, bu daha da kötüleşebilir.

Kabızlık erken tedavi edilirse, çocuğunuz büyük bir ihtimalle iyileşir. Yapılan bir çalışma, tedavinin 2 yaşın altındaki çocuklarda 2 yaşın üzerindekilere göre daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Kabızlık aile içersinde yaygınsa ve çok küçük yaşlarında kabız oldularsa, çocuğunuz büyük bir ihtimalle uzun süreli kabızlık sorunu yaşabilir.

Dr.Ergun TOPSEVER