Çocuklarda Karın Ağrıları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

cokhastayim.com  logo

Çocuklarda Karın Ağrıları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde ve çocuklarda görülen karın ağrısının pekçok nedeni vardır. Bazı bebekler­de görülen karın ağrısının nedeni kolik ya da basit bir gaz sancısı olabilir. Çocukla  karın ağrısı ya da karında hissettiği rahatsızlık bağırsaklarda yaşanan bir sorundan kaynaklanabilir. Aşırı yemek yeme, gerilim, gastroenterit ve karın migreni gibi neden­ler de karın ağrısına neden olabilir. Bazı çocuklar özellikle de birtakım gıda maddele­rini yedikten sonra karın ağrısı çeker. Bu gıda maddelerini belirleyerek, çocuğunuzun beslenme planından çıkarmanız gerekebilir. Bu şekilde, olası bir gıda alerjisivakasını da önlemiş olursunuz.

Stresli dönemlerde ve ergenlik çağında yaşanan karın ağrıları da vardır. Bazı küçük çocuklarda karın ağrısı mide ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Çocu­ğunuz stres altında ise ya da baş ağrısına neden olan sorunları yaşıyorsa, yaşadığı so­runlar baş ağrısı yerine karın ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilir.

Kronik karın ağrısı olan çocuklar mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Kronik karın ağrısıyla birlikte kusma, ateş ve vücudu iki büklüm hale getirecek ka­dar şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Sebebi açıklanama­yan akut ağrılar hakkında doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Doğal sağlık tedavileri

  1.  Ilık bir içecek, sıcak su torbası ya da katı yiyeceklere bir süreliğine ara verilmesi gibi önlemler karın ağrısını hafifletebilir. Karın ağrısı mide ağrısına benziyorsa ve bağırsakların çalışması ile birlikte geçiyorsa, nedeni kabızlık olabilir. Bu tür durumlarda, çocuğunuzun sıvı tüketimini artırın ve lifli gıdalarla beslenmesini sağlayın. Rafine ve işlenmiş gıda maddelerinden uzak durmaya çalışın.
  2. Çocuğunuza taze, kaynatılmış ya da şişelerde satılan suları içirerek bağırsak­larının düzenli çalışmasını sağlayın.
  3.  Homeopati alanında kullanılan çit kökü (bryonia) oldukça hassas olan ve ağ­rısı en ufak harekette arttığı için çığlık atma noktasına gelen çocuklar için kul­lanılabilir; papatya ilgi isteyen ve rahatlamaya ihtiyacı olan çocuklar için kul­lanılabilir. İlgi görmek amacıyla ya da şımarıklık yapmak üzere karnının ağrı­dığını söyleyen çocuklar için “Nux vom.” maddesi kullanılabilir. Stres ve kabız­lık için kullanılan doğal sağlık tedavileri karın ağrısı için de uygundur.
  4.  Karın ağrısının nedeni hazımsızlık ise, nane çayı ya da papatya çayı içilebilir.
  5. Çocuğunuzun içinde bulunduğu duygusal dünyayı da göz önünde bulundurun. Çocuğunuz sürekli karın ağrısından şikâyetçi ise, bu şikâyetin ardında yatan duygusal bir sorunun olup olmadığını tespit edin. Çiçek esansları (misk otu) si­nirlere de iyi gelir, çocuğunuz çok aceleci ise ya da sabırsızsa sabır otu kullana­bilirsiniz. Misk otu korku nedeniyle ortaya çıkan karın ağrıları için kullanılabilir. Çocuğunuz bir değişim sürecinden geçiyorsa, örneğin, ergenlik, değişik sınavlar, yeni bir okul, yeni bir kız arkadaşı ya da yeni bir bakıcıya alışma gibi dönüm nok­tası sayılabilecek olaylar yaşıyorsa, ceviz ve ceviz yağı tüketimini artırın.
  6. Sinirsel karın ağrıları kedi otu ya da papatya çayı ile hafifletilebilir.