Çocuklarda Yatak Islatma (Alt Islatma) ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Yatak Islatma (Alt Islatma) ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda alt ıslatma

Çocukların birçoğu yatağını ıslatır. Bu ıslatmaların büyük bir kısmı herhangi bir problemden kaynaklanmaz. Fakat çocuğunuz yatağını ıslattığı için üzgünse veya siz çocuğunuz için endişeleniyorsanız buradaki bilgilerle onlara yardımcı olabilirsiniz.

Alt ıslatma nedir?

Küçük çocukların yatağını ıslatması çok sık görülen bir durumdur. Bu genelde büyümenin normal bir parçasıdır. 5 yaşındaki yaklaşık 100 çocuktan 15’i ile 100 çocuktan 20’si yatağını ıslatır. 10 yaşına geldiklerinde yaklaşık 100 çocuktan 5’i yatağını ıslatır.

Bazı çocuklar önceden ıslatmadıkları halde biraz büyüdükten sonra yataklarını ıslatmaya başlarlar. Eğer çocuğunuz fiziksel şiddet gördüğü için ya da evdeki problemlerden dolayı stresli veya korkmuşsa bu durum gerçekleşebilir. Ama her zaman belirgin bir nedeni yoktur. Bazen bir hastalıkta çocuğunuzun yatağı ıslatmasına neden olabilir. İdrarını bırakması bir enfeksiyon ya da çocuğun vücudundaki bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Şeker hastalığı da çocukların yatağı ıslatmasına neden olabilir.

Alt ıslatmak çok ciddi bir şey değildir. Ancak bu durum, özellikle çocuklar büyüklerse ve bundan dolayı alay ediliyorsa, çocukların utanmasına ve üzülmesine neden olabilir.

Hangi tedaviler etkilidir?

Birçok çocuk vakti gelince yataklarını ıslatmayı keser. Burada çocuğunuzun altını ıslatmasını en kısa sürede durduracak bazı tedaviler var, ancak bu tedavileri genellikle çocuk 7 yaşından küçükse önerilmez.

Ne yapabilirim?

Çocuğunuzu bezden ayırdığınızda yatağını ıslatmaya başlıyorsa, birkaç ay sonra tekrar bezleyin. Birçok çocuk okula başladıklarında bile beze ihtiyaç duyar.

En önemli şey, çocuklarınıza destek olmanız ve onlara kızmamanızdır. Çocuklarınıza yatağa gitmeden önce tuvalete gitmeleri gerektiğini hatırlatın ve gece tuvalete kalkarken korkmadıklarından emin olun. Onlara yardımcı olabilmek için bir ışığı açık bırakın. Çocuğunuzun yatağı ıslattığı vakitlerden hemen önce onu uyandırmak için bir saat alarmı kurmayı deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz susadığında su içmesini engellemeyin. Ama çocuğunuza yatma vaktinden 2 -3 saat önce içecek vermeyi kesebilirsiniz, o isteyene kadar bekleyin. Bu ayrıca çay, kahve, kola, çikolata gibi kafein içeren içeceklerden uzak durmaya yardımcı olur.

Yatak ıslatma alarmı ve alıştırmalar

Eğer çocuğunuz yatağını ıslatıyorsa, bir alarm satın alabilirsiniz. İnternette reklamları vardır ya da doktorunuzdan bir tane ödünç alabilirsiniz.

Çocukların üçte ikisi bu alarmı kullandıktan sonra ıslatmayı bıraktı. En azından birkaç ay kullanmaya devam etmek gereklidir. Alarm çocuğunuzu irkiltebilir veya beklenmedik bir anda çalabilir fakat muhtemelen başka problemlere neden olmaz.

Kuru yatak alıştırması çocuğunuzun gece kalkıp tuvalete gitmesini gerektirir. İlk gece çocuğunuzu yatmaya gittikten sonra, gece saat 1’e kadar her saat başı uyandırın. Sonraki beş gece çocuğunuz uykuya daldıktan üç saat sonra uyandırın. Yedinci haftada çocuğunuz kendisi uyanacaktır. Eğer çocuğunuz üst üste üç gece yatağı ıslatırsa bu adımları tekrarlamanız gerekir.

Kuru yatak alıştırmalarında bu durumun iyi geldiğini gösteren iyi bir araştırma yoktur. Fakat bu yöntemle yatak ıslatma alarmını kullanmak, normal bir alarm kullanmaktan daha iyi işe yarıyor gibi görünüyor.

İlaç tedavileri

Bazı  ilaçlar çocukların gece altını ıslatmalarını azaltmada yardımcı olabilir. Çocuğunuzun vücudunda doğal bir hormonla benzer şekilde çalışır. Bu ilaç çocukların idrarını daha bir konsantre hale getirir ve eskisi kadar fazla kaçırmazlar.

Bu tip ilaçlar tablet olarak bulunur ve çocukların dil altına konarak eriyen bir hap halindedir. Hızla işe yarar ancak çocuğunuz ilacı bıraktığında yatağı tekrar ıslatmaya devam edecektir. Bir yerde kaldığınızda ya da tatilde faydalı olabilir ancak yatak ıslatma alarmı daha uzun vadede sonuçlar verir. Ancak bu ilaçların mutlaka doktor tarafından reçete edilerek ve doktorunuzun kontrolünde kullanılmalıdır.

Bu tip ilaçlar 5 yaş altı çocuklarda kullanılmaz. 7 yaşın altındaki çocuklara da genelde önerilmez. Doktorlar genellikle diğer denediğiniz yöntemler işe yaramadığında ve çocuğunuz altını ıslatmaya devam ettiğinde bu ilacı yazar.

Çocuğuma ne olacak?

Birçok çocuk herhangi bir tedavi görmeden yataklarını ıslatmayı bırakırlar. Ancak çocukların yüzde 1’i büyüdüklerin bile yataklarını ıslatmaya devam ederler. Eğer bu durum bir problem haline geldiyse, doktorunuz size yardımcı olacaktır. Doktorlar çocuğunuzu, mesane sorunları veya diğer hastalıklar için muayene etmek isteyeceklerdir.