Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı) de neden önemlidir

Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı)  de neden önemlidir

Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı)’ te neden önemlidir ?


Diyet Diyabet tedavisinin bir parçası olduğu için çok önemlidir. Birçok insanın diyabet tedavisinde beslenme  alışkanlığını değiştirmesi gerekir. Şeker hastalarının bu değişikliği yapması, onların diyabet tedavisinde hem kan şekerlerini dengede tutmak hemde ileride oluşak kalp, böbrek, damar hastalıklarını engellemesi açısından çok önemlidir.
Aynı zamanda obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi bir çok şeker hastalığına eşlik eden hastalık için de diyet yapmak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek büyük önem oluşturur. Eğer şeker hastaları diyetlerine dikkat etmezlerse kalp krizi, felç gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabilirler.


Doktorunuz veya diyetisyeniniz size bir diyet oluşturma konusunda yardımcı olabilir.

• Ne zaman ve hangi sıklıkta yemelisiniz?
• Her gün aynı saatlerde mi yemek yemelisiniz?

İnsülin kullanan hastalar veya ağızdan şeker ilacı alan hastaların vücuttaki insülin seviyesinin dengelenmesinin sağlanması, vücudun buna bir alışkanlık oluşturması gerektiğinden her gün yaklaşık aynı saatlerde öğünleri veya ara öğünlerini almaları önemlidir. Bu insülin seviyesinin yükselmesini engelleyeceği gibi aynı zamanda kan şekerinin düşmesine sebep olacak hipoglisemiye karşıda bir önlem oluşturacaktır.

Normal beslenme ile karbonhidrat, protein ve yağ içeren gıdalar alırız. Bunların bir şeker hastası için nasıl ve nekadar miktarda alınması gerektiğini doktorunuz veya diyetisyeniniz size söyleyecektir. Bu öneriler, günlük kalori  miktarları hesaplanarak şeker hastaları için özel oluşturulmuş diyetler şeklinde; öğünler ve ara öğünler olarak uzmanlarca sizlere verilebilir.


Kalori - İnsanlar kendi kilosunu  aynı tutmak için her gün belirli bir miktar kalori alması gerekir. Kilolu insanlar her gün daha az kalori alarak kilo kaybedebilirler.


Lifli Yiyecekler  - Lifli bir sürü yiyecek bir kişinin kan şekeri düzeyini kontrol etmesine yardımcı olabilir.
Kolesterol – Şeker hastalarının aldıkları kolesterol miktarını azaltmaları gerekebilir. Kolesterol içeren gıdalar arasında; kırmızı et, tam yağlı süt ve yumurta sarısında en başta gelenleridir.


Tuz – Tuz (sodyum)  içeren gıdalar yenmemelidir. Yüksek kan basıncı olan kişilerin tuzlu yiyecekler yemeleri kan basınçlarını (tansiyonlarını) yükseltir. Yüksek kan basıncı olan kişiler meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri gibi sağlıklı besinler alması önerilir.


Alkol – Bir duble'den fazla içki (kadınlar için) veya iki dubleden fazla alkollü içecekler (erkekler için) kan şekeri seviyesini yükseltir. Ayrıca, hazır meyve suları ya da sodalı içeceklerde kan şekeri seviyesini artırabilir.


Eğer kilo vermek istiyorsanız, aşağıdakileri yapabilirsiniz:


• Egzersiz : Haftada birkaç gün, günde en az 30 dakika olmak üzere egzersiz yapın. Diyabetli bazı insanların ağır egzersizler  yapmadan önce ilaç dozunu değiştirmeleri gerekebilir. Bu konuda mutlaka doktorunuzla konuşmanız gerekecektir. Aynı zamanda egzersiz öncesinde ve sonrasında kan şekeri seviyesini kontrol etmek gerekebilir.
• Daha az kalori alınacak besinleri seçin ve daha az yiyin.
• Öğünlerinizi ve ara öğünleriniz atlamayın.
• Egzersizleriniz ve kalori miktarınızı oranlayın, bu konuda mutlaka konunun uzmanlarından görüş ve önerilerini alın.

Dr. Pınar AKAN