Emziren Annelerde Sağlık ve Beslenme

cokhastayim.com  logo

Emziren Annelerin daha fazla yemeye ihtiyaçları var mı?
Emziren anneler emzirmeyen annelere göre daha fazla yemelidirler. İnsanlar sağlıklarını koruyabilmeleri için belirli kaloride yemeğe ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duyulan kalori, kişinin yaşına, boyuna, kilosuna ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir. Emziren annelerin vücudu süt üretimi için yoğun çalışma gösterir. Bu nedenle ekstra kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca  emziren anneler yeterli derecede sıvı tüketimine özen göstermelidirler. Yeterli derecede sıvı tüketiminden emin olmak için annelerin susadıkları her an sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Ağız kuruluğunuz varsa ya da idrarınız koyu ise bu sizin daha fazla sıvı tüketmeniz gerektiğine bir işaret olabilir. Bazı anneler emzirme esnasında yakınlarında su yada kafein içermeyen içecekler bulundurur ve ihtiyaç anında tüketirler.

Emzirilen dönemde vitamin ilaçları alınmalı mıdır?
Bazı anneler yediklerine bağlı olarak günlük vitamin alımına ihtiyaç duyarlar. Et ve balık tüketen anneler genellikle ihtiyaç duymazlar. Bu besinleri yeterli olarak tüketmeyen emziren anneler, B12 vitamini içeren vitamin takviyeleri alabilirler.

Bazı anneler demir takviyesine ihtiyaç duyarlar. Doğum sonrası kansızlık görülen annelerde günlük demir takviyesi önemlidir.

Ayrıca emziren anneler günlük olarak yeterli derecede kalsiyum ve D vitamini tükettiklerinden emin olmalıdırlar. Kalsiyum ve D vitamini kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Yediğiniz besinlerden kalsiyum ve D vitaminini yeterli derecede alamıyorsanız takviye ilaç kullanabilirsiniz.  

Emziren Anneler hangi yiyeceklerden kaçınmalıdır?
Emziren anneler bazı balık çeşitleri tüketmekten sakınmalıdırlar. Çünkü bazı balık çeşitleri çok fazla cıva ihtiva etmektedirler. Cıva anne sütü ile bebeğe geçebilir. Süt ile bebeğe geçen cıva bebeğin beyin ve sinir sistemine zarar verebilir. Yüksek oranda cıva ihtiva eden balıklar:

·Köpek balığı

·Kılıç balığı

·Kral uskumru balığı

·Tuna balığı

Bunlar dışındaki balıklar çok fazla cıva ihtiva etmezler. Yinede haftada iki defadan fazla tüketmemek gerekmektedir.

Emziren Anneler hangi ilaçlardan kaçınmalıdır?
Bu durum anneden anneye değişiklik gösterir. Bunun kararını ancak doktorunuz verebilir.

Bazı ilaçlar annelerin süt üretimini etkiler. Örneğin, bazı doğum kontrol hapları süt üretimini azaltabilir.

Emziren Anneler alkol kullanabilir mi?
Bu durum annenin kararına bağlıdır.Fakat  burada önemli olan alkol alındığında bu alkolün bir kısmının süt ile bebeğe geçebileceğinin bilinmesidir. Bir içecekten sonra alkol yaklaşık 2 saat vücutta kalır. Bu yüzden doktorlar alkol alındıktan sonra 2 bekledikten sonra bebeğinizin emzirilmesi gerektiğini söylerler.

Emziren Anneler kafein içeren içecekler alabilir mi?
Çoğu doktor günde 2-3 bardak kafeinli içeceğin alınabileceği konusunda hemfikirdir. Bir kısım kafein yine süt ile bebeğe geçebilir. Bebeğe geçen kafein bebeğinizi huysuzlandırabilir ya da uyku problemleri yaşamasına neden olabilir.

Emziren Anneler sigara kullanabilir mi? 
Doktorların çok büyük bir kısmı emziren annelerin sigara kullanmaması gerektiğini söyler. Çünkü sigara kullanımı çocuğunuzun nefes alma problemleri, ciğer enfeksiyonları ya da kulak enfeksiyonları yaşamasına neden olabilir.

Diğer birtakım besinlerle ilgili bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.