Erkekteki Sperm Sayısı Gebe Kalma Şansını Önemli Ölçüde Etkiler

Erkekteki Sperm Sayısı Gebe Kalma Şansını Önemli  Ölçüde Etkiler

Erkekteki Sperm Sayısı Gebe Kalma Şansını önemli  ölçüde Etkiler.

Tüp bebek tedavisinde bazen hem kadın hem de erkekten kaynaklanan problemler aynı anda olabilir.Burada erkeklerin sperm sayısından çok; spermin hareketliliği ve morfoloji dediğimiz şekli gebelik gelişmesi açısından önemlidir.Örneğin sperm sayısı 15 milyon olan bir erkekle sperm sayısı 40 milyon olan bir erkek arasında tedavide başarı oranları değişmez.Burada en önemli faktör, kadınların yaşı ve yumurtalık rezervidir.Menisinde hiç spermi olmayan erkeklerde bile yumurtalıklarından alınan birkaç adet spermle bu tedaviyle gebelik elde edilir.Tedavide  kullanılan ilaçlar kadında, ileri yaşlarda kansere yol açabilir.

Tüp bebek tedavilerinde yumurtaları fazlalaştırmak ve büyütmek için kullandığımız hormonal ilaçlar neredeyse  40 yıldır uygulanıyor. Yapılan araştırmalarda infertilite tedavisi görmüş kadınlarda tedavi görmemişlere göre göre artmış bir kanser riskinin olmadığını göstermiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bazı infertilite tedavisi görmüş kadınlarda genetik olarak kanser gelişme riski vardır.

Tüp bebek yönteminde özellikle mikroenjeksiyonla seçilmiş sperm kullanıldığı için bebek daha sağlıklı olur.
Normal bir gebeliğin oluŞmasında, annenin yumurtasını dölleyebilmek için babanın milyonlarca spermi bir yarış
içindedir ve bunların içerisinde belki de en sağlıklı, en kuvvetli olanı yumurtayı döller. Tüp bebek tedavilerinde
biz mikroskop altında hareketliliği, Şekli gibi bazı kriterlere bakarak babanın spermini seçip suni dölleme yapıyoruz.

Yani doğal yollarda yarışı kazanan sperm, tüp bebekte ise görüntüsü hoşumuza giden sperm dölleme yapıyor. 
Bu yüzdendir ki, asıl seçilen sperm, doğal yollardan gelişen gebeliklerde olmaktadır.

Tüp bebeklerde ağır doğumsal anomali riski fazlalaşmamıştır.ilk tüp bebeğin doğduğu günden itibaren 30, ilk mikroenjeksiyon bebeğin doğduğundan itibaren ise 15 yıldan fazla zaman geçti. Bu konuyla ilgili araştırmalarda hayat kalitesini bozan 'majör anomali' dediğimiz sakatlıkların doğal yollardan gelişen gebeliklere göre artmadığını göstermiştir. Bazı araştırmalarda da 'minör animali' dediğimiz örneğin halk arasında peygamber sünneti olarak adlandırılan hipospadias gibi problemlerde çok az farkla arttış gösterilmiştir. Bu durumda tedaviden bağımsız olarak ailevi yatkınlık nedeniyle tüp bebek tedavisinde doğan bebeklerde
problemlere rastlanabilir.

Tüp bebek tedavisinde gebe kalındığında ikiz görülür.


Tüp bebek tedavisinde kadınlardan toplanan yumurtalar spermle döllendikten sonra embriyo haline gelip tekrar rahim içine yerleŞtiriliyor. Bazen gebelik şansını artırmak için birden fazla embriyo transfer ediliyor.Doğal olarak çoğul gebelik şansı fazlalaşıyor. Tedavi sonrası çoğul gebelikler erken doğum riskini artırdığı için transfer edilen embriyo sayısı azaltılıyor.

Tüp Bebek Merkezi Medika Direktörü
Dr. Hakan Özörnek