Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

 

Hamilelikte sabah bulantısı

Eğer hamileyseniz, kendinizi kötü hissetmeniz bazen de kusmanız normaldir. Size yardımcı olacak bilgilere bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Sabah bulantılarında işe yarayan tedavilerle ilgili en iyi ve en güncel araştırmaları bir araya getirdik. Doktorunuzla konuşarak bilgilerimizi uygulayabilir, sizin için en uygun tedavilerin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Nedir?

Hamilelik boyunca kötü hissetmeniz ya da kusmanız normaldir. Hamile birçok kadın bunları yaşar. Birçok kadın için bunlar, hamileliğin ilk işaretleridir. Bazı kadınlar bu belirtilerin hamileliklerinin büyük ihtimalle sağlıklı olduğuna işaret olduğunu düşünürler.

Bulantı ve kusma genelde hamileliğin başlamasından yaklaşık 6 hafta sonra meydana gelir. Genelde ‘sabah hastalığı’ diye bilinmesine rağmen bayanlar bu belirtileri günün herhangi bir saatinde de gösterebilirler. Muhtemelen sabahları daha kötü hissedeceğinizden buna sabah hastalığı denmiştir. Fakat günün herhangi bir diliminde kötü hissedebilir ya da kusabilirsiniz.

Gün içerisinde iki veya üç kez rahatsızlansanız bile, çoğunlukla yemeklerin bir kısmını midenizde tutabileceksiniz. Ama büyük olasılıkla gebeliğin ilk aylarında kilo vermeyeceksiniz. Ve sabah kusmalarından bebeğiniz etkilenmeyecektir.

Gebelikte bulantı ve kusma normalken, normal olmayan 24 saatten fazla bir şey yiyip içemeyecek kadar kusmalarınızın olmasıdır. Eğer böyle olursa çok sıvı kaybetmiş olursunuz ve kaybettiğiniz sıvıları geri almanız için hastanede bir tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

24 saatten fazla hiç sıvı tüketemediyseniz, başınız dönüyor ya da durumuzdan endişeleniyorsanız, doktorunuza görünmelisiniz.

Hangi tedaviler etkilidir?

Eğer sabah bulantılarını başa çıkamayacak kadar zor buluyorsanız, deneyebileceğiniz bazı bitkisel ve ilaç tedavileri vardır.

İlaçsız tedavi

Zencefil, bulantı ve kusma için en yaygın kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kök bir baharat olan zencefil, zencefili çörek, bisküvi gibi unlu mamüllerde ve karışık sebze kızartmalarında kullanılır. Zencefilli çay, zencefilli gazoz gibi içekler de mevcuttur.

Ancak, zencefil içeren yiyecek ve içeceklerden yeteri kadar zencefil ihtiyacı karşılayamazsınız.Zencefil şurubu araştırmasında kadınlar, şurubu günde 4 kez 15 ml dozlar halinde almışlardır. 

B6 vitamin takviyesidaha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve kusmalarınızın sayısını azaltabilir.  Hamile kadınlar için olan B6 vitamini genellikle multi vitaminlerden alınabilir. Fakat B6 vitamininin dozu hamilelikte bulantı ve kusmayı önleyecek kadar yüksek olmayabilir. Yüksek dozda B6 vitamini kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışın.

Kendiniz için yapabilecekleriniz

Bulantı hissini azaltmak için kendinizin yapabileceği şeylerle ilgili pek bir araştırma yoktur. Fakat birçok kadının denediği yöntemler aşağıdaki gibidir:

 

  1. Az ve sık yemek (Mesela, her iki üç saatte bir)
  2. Kraker ya da tost yemek
  3. Zencefilli bisküviler yemek
  4. Yataktan kalkmadan önce hafif atıştırmak ve yatakta biraz vakit geçirmek
  5. Çok ağır, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak
  6. Bol sıvı tüketmek ( Fakat alkol ve kafeinden kaçının)
  7. Yemek yedikten sonra oturmak
  8. Yavaş hareket etmek ve ani hareketlerden kaçınmak
  9. Temiz hava almak ve günlük egzersizler

 

Hastalığın devamında ne olacak?

Sabah bulantılarının hamileliğin ilk 3 ayından sonra geçmesi umut vericidir. Fakat bazı kadınlar için bu daha uzun sürebilir. 10 kadından 1’i hamileliğinin 20. haftasından sonra da bulantı hissi duyar.