Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Yağlı karaciğer, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ bulunmasıdır. Bu tek başına bir hastalık değildir, bir bulgudur. En yaygın nedenleri aşırı kilo, alkol,ilaç kullanımı ve diyabet (şeker) hastalığıdır. Ancak karaciğerde yağlanma, örneğin hepatit virüsü veya demir depolama hastalığı gibi, başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Aşırı kilodan kaynaklanan bir yağlı karaciğeri alkole bağlı bir yağlı karaciğerden ayırt etmek zordur. Her ne kadar hasta tarafından damgalayıcı olarak algılansa da vücut muayenesiyle birlikte yaşam ve içki kullanma alışkanlıklarının da sorgulanması gerekmektedir. Toplumda yağlı karaciğer hastaları çok yaygındır.

Basit bir yağlı karaciğer sizi olumsuz yönde etkileyebilir, ancak çok ender durumlarda karaciğer hasarına yol açar. Ancak eğer yağlı karaciğer iltihaplanmış ise (yağlı karaciğer hepatiti), bu ciddiye alınması gereken bir bulgudur. Bu iltihaplanmalar, alkole bağlı hepatit ve başka nedenlerden kaynaklanan hepatit (alkole bağlı olmayan steatohepatit) olarak birbirinden ayrılmaktadır. Her iki yağlı karaciğer iltihabında da karaciğer uzun vadede hastalanabilir ve karaciğer sirozu oluşabilir. Bir karaciğer sirozu olgusunda karaciğer kanseri riski de artmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

En sık belirtileri üst karnın sağ tarafında baskı hissi, halsizlik ve konsantrasyon bozukluklarıdır.

Yağlı karaciğer nasıl tedavi edilir?

Yağlı karaciğer için kabul görmüş bir ilaç tedavisi yoktur. Bu yüzden, nedenleri açığa çıkarılarak bunların ortadan kaldırmasına çalışılır. Böylece yağlı bir karaciğerin tekrar tamamen eski haline dönmesi mümkündür. Aşırı kilolu kişilerde beslenme tarzları değiştirilerek ve vücut aktiviteleri arttırılarak vücut ağırlığı yavaş ve dikkatli bir şekilde azaltılır (sıfır diyetler zararlı olup bunlardan kaçınılmalıdır). Alkol sorunu olan insanlarda tek çare alkolü mutlak surette bırakmaktır.

Kimler risk altındadır?

Aşırı kilolu kişiler, diyabet hastaları, alkol sorunu olan insanlar, menapoz çağındaki kadınlar, karaciğer hastaları (örneğin hepatit ve düzenli olarak ilaç almak zorunda olan insanlar.