Kilo vermek için 10 altın kural

Kilo vermek için 10 altın kural

1.   Streç Pantolon Giymeyin

Giyiminiz kilo almak için bir erken uyarı sistemidir. Kotlarınıza girmek zorlaştığı   zaman, tetikte olmak gerektiğini biliyorsunuz. Streç kıyafetler giyerek bilmeden kilo almanızı kolaylaştırırsınız ve böylece vücudunuzun nasıl değiştiğinden habersiz kalırsınız.

2.  Kötü Kıyafetlerinizi Dolabınızda Tutmayın

Sağlıksız kilodayken giydiğiniz kıyafetleri dolabınızda tuttuğunuzda bu size kilo verememe durumunuzda kafanızda yedek bir plan oluşturur. Bunun yerine, büyük beden pantolonlarınızdan kurtulma yolunda ilerleyin.

3.   Dört Ayaklı Hayvanların Etini Haftada Bir Kereden Fazla Yemeyin

Dört ayaklı hayvanların eti, tavuk gibi iki ayaklı veya balık gibi ayaksız hayvanlara göre daha fazla doymuş yağ içerir. Ayrıca haftada bir kereden daha fazla, çok miktarda kırmızı et tüketen kadınların kalp krizinden ölme riski %50 daha fazla olduğu gibi kanser oranı da daha yüksektir.

4.   Atıştırmalıklardan Vazgeçin

Buzdolabını açmadan önce öğününüzü belirleyin, ihtiyacınız olan kadarını alın ve kapatın. Gün boyunca buzdolabının kapağını açmak sizi tahrik edici seçimlere ve fazla yemeye iter.

 5.   Akşam 19.30’dan Sonra Yemeyin

Gece geç saatlerde yemek yediğiniz zaman ne kadar ölçüde yediğinizin farkına varamazsınız. Özellikle televizyonun karşısında yeme olasılığınız yüksektir  ve yüksek kalorili atıştırmalıkları seçmeniz daha olasıdır.

6.   Tabağınıza Koyduğunuz Yemek 2.54 cm’den Yüksek Olmasın veya Tabakla Beraber 5.08 cm Olsun

Daha büyük porsiyonlar daha çok kalori demektir.

7.   Her Lokmayı En Az 20 Kere Çiğneyin

Çiğnemek, uygun zamanda tokluk hissi yaratması için vücudunuzu harekete geçirerek yemek yediğinizi fark etmenizi sağlar. Yeteri kadar çiğnemediğiniz zaman bu işlemi geçersiniz ve gerçekten doyana kadar daha çok yersiniz.

8.  Komşunun Tabağına Göz Dikmeyin

Gününüzü başkalarının sandviç veya atıştırmalıklarından otlanarak geçirirseniz, kolayca 1000 kalori almış olursunuz.

9.  Cebinizde Bozukluk Taşımayın

Bozuk parayı yiyecek satış makinesinden daha fazla hiçbir şey sevemez. Yanınızda hazır bozukluk bulundurduğunuzda tahrik edici, bol kalorili bir öğlen kaçamağına dur diyemezsiniz.

10.  Ayaktayken Yemeyin

Oturarak yemek sizi yemek yediğinizin farkına vardırır. Yavaş yiyin böylece vücudunuz çok geç olmadan doyduğunuz zaman size haber verecektir.

Kaynak: Dr. Mehmet Öz