Kulak çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması

Tinnitus (kulak çınlaması) rahatsız edici olabilir. Genelde tedavisi yoktur fakat bu rahatsızlıkla baş edebilmenize yardımcı olabilecek tedavi şekilleri vardır.

Tinnitus nedir?

Tinnitusunuz varsa, çoğu zaman kulağınızda çınlama ya da başka sesler duyarsınız. Bu can sıkıcı olabilir, fakat kulağınıza zarar vermez. Genellikle her iki kulağınızda  da sesler duyarsınız.
Bu sesler dışardan gelmediği gibi vücudunuzun içinden de gelmez (Örneğin; kalp atışınız). Tinnitus birkaç farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bazı nedenleri;

•    Uzun süre çok fazla sesli gürültü (örneğin, makine ya da sesli müzikten dolayı) ortamda bulunmak,
bazı insanlar bir patlama duyduktan sonra tinnitus olur.
•    Bazı ilaçlar, antibiyotikler, diüretikler (idrar söktürücüler) ve kanser hastalığı için kullanılan ilaçlardan sonra tinnitus ortaya çıkabilir.
•    Menier hastalığı, bu durum tinnitusa neden olduğu gibi ayrıca baş dönmesi ve duyma kaybı da yapabilir.
•    Tümörler. Bir tümör şişlik veya büyümedir. Beyindeki bir tümör çok nadir olarak tinnitusa yol açar.

Tinnitus olan bazı insanlar duyularının birazını kaybederler.

Belirtileri nelerdir?    

Kulağınızda çınlama, kükreme, tıkırtı, tıslama ve uğultu gibi sesler duyabilirsiniz. Çoğu zaman bu sesler duyulur fakat gelip giden seslerdir.
Tinnitusanız bu durum kötüdür, uyumak ya da çalışmak zor olabilir.
Bu belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza görünmelisiniz. Kulak burun ve boğaz (KBB) uzmanı ya da duyma hastalıkları uzmanı (Odyolojist) bir doktorla duyma testi yaptırmanızı önerebilir.
Duyma testi her iki kulağınızın aynı anda duyup duymadığını size gösterebilir. Yalnızca bir kulağınızda duyma kaybı oluşmuşsa, tinnitusa neden olan problemleri kontrol etmek için MR (manyetik rezonans görüntüleme) gerekebilir.

Tedavi yöntemleri nedir?

Tinnitus için yapılan kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Bazı insanlar doktorlarına böyle bir şikâyetten bahsetmezken diğer insanlar onlara yardımcı olacak tedavileri araştırırlar.


İlaç kullanılmayan tedaviler;

Bilişsel davranış terapisi, gevşeme, ya da nöroterapi tinnituslarınıza muhtemelen yardımcı olacaktır. Fakat bu işlemin işe yarayıp yaramadığı hakkında yeterli bir araştırma bulunmamaktadır.
Tinnitusun dış gürültüden korumak için kulaklık kullanabilirsiniz. Bu küçük bir alet olup işitme cihazı gibi kulağınızın içine takılır. Ya da maskeleme sesi bir hoparlör yardımıyla çalınabilir.
Bazı sağlık kuruluşları tinnitusu tedavi etmek için (Psikoterapi) uygulanan tedavilerde konuşma esnasında maskeli aygıt kullanır ve buna tinnitus terapi eğitimi denir. Fakat bu tedavinin işe yarayıp yaramadığını gösteren sağlıklı bir araştırma bulunmamaktadır

Diğer tedaviler;

Tinnitus için birçok farklı şeyler denenmektedir. Fakat tam olarak yardımcı olabilecek bir araştırma bulunmamaktadır. Bu tedaviler antihistamin, akupunktur, mıknatıs, hipnoz ve ginkgo biloba gibi tinnitus tedavileri için denenmektedir.

Bana ne olur?

Genellikle tinnitusların ilacı yoktur. Fakat ciddi bir probleminiz olmadığından emin olmak için doktorunuza görünmelisiniz.
Tinnitus çok uzun zaman devam edebilir. Birçok insan tinnutusa alışır ve onunla yaşamayı öğrenir. Eğer karamsarsanız uygulayacağınız tedavi metotları vardır. Tedavi olanakları ve seçimleri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.