Liposuction Nedir

Liposuction Nedir

Liposuction Nedir ?

Bilmeniz gerekenler:
Liposuction (Li-po-sak-şın), deri altında bazı ekstra yağ katmanlarını kaldırmak için yapılan ameliyattır. Bu aynı zamanda lipoplasti olarak da adlandırılabilir. Bu cerrahinin amacı, vücudun bir parçasının, kontur ya da yeniden şekillendirmektir. Liposuction, çene, karın (göbek), ya da basenler gibi birçok vücut bölgelerine yapılabilir.
Doktorunuz her bölgeden eşit yağ çıkarmak için bütün çabayı gösterecektir. Liposuction’dan  sonra vücudunuzda meydana gelecek değişikler her zaman beklediğiniz gibi olmayabilir bunun hiçbir zaman garantisi yoktur. Ayrıca ameliyattan sonraki dönemde çok önemlidir çünkü eğer siz aşırı yemek yemeye devam eder, egzersiz ve spor yapmazsanız yağlar hemen vücudunuza geri dönecektir. Cerrahi süresinin uzunluğu liposuction yapılan olan alanlara bağlıdır.

RİSKLERİ:
Cerrahi ile risk her zaman vardır. Her zamankinden daha fazla kanama veya enfeksiyon olabilir. Nefes alma zorluğu ya da kan pıhtılaşması alabilir. Doktorunuz bu konuları yakından izler ve bu sorunları azaltmak için çalışır. Ameliyat alanlarında morluklar olabilir ve ameliyat alanlarında şişmeler olabilir. Bu morarma ve şişme tedavi edilen alanın altındaki alanlarda da olabilir. Şişlik ameliyattan sonra 2 ila 3 ay sürebilir.
Liposuction ameliyatında sonra cildinizin bir kısmını uyuşmuş hissedebilirsiniz.
Bu uyuşukluk genellikle ameliyattan sonra 2 ila 4 ay kadar sürer. Ameliyat sonrası tedavi edilen alanlarda daha gevşek bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt genellikle ameliyattan 4 ila 6 ay sonra başka bir tedaviye gerek kalmadan sıkılaştırır. Selülit (dimpling) ve ameliyat öncesi mevcut olan diğer cilt problemleri ameliyattan sonra hala mevcut olacaktır.

HAZIRLIK:
Cerrahisi öncesi:
İlaçlar:

Ameliyattan iki hafta önce aspirin kullanıyorsanız kesmeniz gerekir. Çünkü Aspirin kanı inceltir. Bu her ameliyattan önce yapılması gereken bir uygulamadır. Ayrıca ameliyattan önce kanamanın durması ve morarma olmaması gibi sorunların azalmasına yardımcı olur. Eğer başka bir tıbbi durum için aspirin alıyorsanız bunu kesmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Ameliyattan 1 hafta önce C vitamini almaya başlayabilirsiniz. C vitamini vücudunuzun cerrahi sonrası daha iyi iyileşmesine yardımcı olabilir.
Ameliyattan önce 1 hafta boyunca her gün 1 ila 2 kez almak için demir hapları verilebilir. Bu ameliyat sırasında kan kaybettiğiniz de demir yerine gelmesine yardımcı olur.
Reçetesiz herhangi bir ilaç, vitamin, otlar, gıda takviyeleri, ya da müshil almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Testler:
İşlem öncesi kan testleri gerekebilir. Doktorunuzla ihtiyaç duyabileceğiniz bu veya diğer testler hakkında konuşabilirsiniz.
Ameliyattan önce bir göğüs röntgeni gerekebilir. Doktorunuz da bu filmde enfeksiyon belirtileri, pnömoni, tümör veya kırık kaburga olup olmadığını inceler.
EKG: Kalp grafisidir. Ameliyat öncesi kalpte ki farklı alanlarda ki sorunları incelemek için yardımcı olur.


Ameliyattan bir gece önce:

Uyumaya yardımcı olması için bir ilaç verilebilir.
Yemek ve içme talimatları hakkında doktorunuz size önerilerini söyleyecektir.
Ameliyattan sonra 2 ila 3 gün için  kesinin olduğu bölgelerde büyük miktarlarda kırmızımsı sıvı drenajı normaldir.
Eski bir yastık kılıfı içine ve daha sonra da bir çöp torbası içine yastık koyun. Bunu bir havluya sarın. Otururken veya yatarken bacaklarınızı altında koymak için kullanılmak üzere bunun gibi 3-4 yastık hazırlayın.

Ameliyat Günü:
Ameliyat sabahı bir duş alın. 10 dakika boyunca ameliyat olacağınız alanları yıkayın. Eğer göbek veya kasık (bacaklarının arasında kalan alan), kırışıklıklar ve kıvrımları iyice yıkadığınızdan emin olun. Bol su ile durulayın. Duştan sonra cildinizin üzerinde herhangi bir toz veya losyon sürmeyin.
Ameliyat sabahı gevşek, rahat giysiler giyin.
Ameliyat günü herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Bu ilaçlar, insülin, diabet ilaçları, tansiyon ilaçları ya da kalp ilaçlarınız olabilir
Gözlük ve kontak lensleriniz varsa ameliyat günü takmayın..
Ameliyattan sonra hastane veya klinikte kalıyorsanız, (bornoz, diş fırçası, saç fırçası) kişisel eşyalarını getirin. Hastane veya klinikte takı takmayın.
Bir anestezist ameliyattan önce sizinle konuşmak isteyebilir. Ameliyat sırasında sizi uykulu yapmak ve rahatlamanız için ilaç verilir. Bu anestezi başlamadan önce rahatlamanızı sağlar.
Bilgilendirilmiş onam formlarını imzalanmış olduğunuzdan emin olun. Sizde veya yakın bir aile üyenizden yasal bir kağıt olan onam formu imzalamanız istenecektir. Bu formu imzalamadan önce tüm sorularınıza cevap almış olursunuz.

AMELİYAT:
Ne Olacak:
Normal kıyafetleriniz yerine hastaneye ait bir elbise giymeniz istenecektir. Bu kıyafetle damardan ilaç vermek, serum takmak, müdahale etmek daha kolay olacağı için istenir.
Anestezi ile vücudunuz uykuya geçecek artık ameliyatla ilgili bir şey hissetmeyeceksiniz.
Anestezi uzmanı sizin için en doğru anestezsi yöntemini tercih edecektir. Hasta bakıcılar veya hemşireniz sabun ve su ile ameliyat olacak bölgeyi temizleyeceklerdir.

Lokal anestezi ile kan pıhtılaşmasını da engellemek için büyük miktarda sıvıyı (serum) vücuda eklemek gerekir. Ameliyat sırasında kan damarları daralır ve alanlar uyuşur, ağrı ve kanamayı engellemek için bol miktarda vücuda sıvı verilerek vücut dengede tutulmaya çalışılır.
İnsizyon (kesi yeri) liposuction gereken alanlara göre çeşitli yerlerde yapılır. İnsizyonlar mümkün olduğunca vücudunuzun doğal deri kıvrımları içinde gizlenebilir. İnsizyon içine uzun ince bir tüp yerleştirilir. Emme borusu, ekstra yağ çıkarmadan deri altında ileri ve geri hareket eder. Kesiler dikiş ile kapatılmış olabilir.

Cerrahi sonrası:
Bir özel bekleme alanında alınacaksınız. Anestezi sonrası uyanıncaya kadar burada bekleyeceksiniz. Uyuşma hissi hemen geri gelebilir ya da uyuşmuş alanlarda daha sonra da düzelebilir. Sonrasında eve gitmek için veya hastane odasına geri dönmeniz mümkün olacak. Bir bandaj, sıkı bir kuşak yada karın bağlayıcı, bütün karnınızı sarar gibi, tedavi alanlarına sarılacak. Doktorunuz söylemedikçe yataktan kendiniz kalkmayı denemeyin.
Bekleme Salonu: Bu ameliyattan sonra ziyaretçiler için hazır olana kadar aileniz bekleyebilir bir oda. Doktor yada hemşire, sonra onları ameliyat gitti nasıl izin bulabilirsiniz. Aileniz hastane veya klinikte bırakırsa, ulaşılabilir bir telefon numarası terk etmelerini isteyin.