Sitemizden Sağlık Makaleleri.

EHEC (E.Coli)

EHEC (Enterohemorajik E. Coli) Escherichiacoli (E. coli) genellikle insanların ve sıcak kanlı hayvanların bağırsaklarında bulunan bir bakteridir. E. coli suşlarının çoğu zararsızdır. Enterohemorajik E. coli (EHEC), gibi ancak bazı suşları, ciddi gıda kaynaklı hastalığa neden olabilir. Öncelikle çiğ veya az pişmiş kıyma ürünleri ve çiğ süt gibi kontamine yiyecek tüketimi aracılığıyla insanlara bulaşır. Bir halk sağlığ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Sırt Ağrıları

Hepimizin Sorunu Sırt Ağrıları Daha az hareketli olması nedeniyle sırt ağrıları bel ağrılarına göre daha az görülür. Sırt bölgesinden kaynaklanan ağrılar olabileceği gibi diğer hastalıklar nedeniyle sırt bölgesine yansıyan ağrılar da olabiliyor. Bunların en önemlisi ise mide ve barsak ülseri ile kalp krizi... Sırt ağrısı, bel ağrısına göre daha az sıklıktadır. Çünkü sırt bölgesi bel bölgesin..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Fibroadenom

Fibroadenom ( Memede iyi huylu tümör ) Fibroadenomlar, memenin en sık görülen iyi huylu tümörlerindendir.  Genel olarak 20-40 arası yaşlarda görülür ancak bazen daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Tüm toplumda kadınlarda görülme sıklığı % 10’dur. Muayene sırasında kolayca ele gelir çünkü çevre dokulardan    sınırları belirgin şekilde ayrılmış, misket şeklide yu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Meme Kanserinden Korunmak

Meme Kanserinden Korunmak İçin : 1. Alkolle vedalaşın: Yapılan tüm çalışmalar, alkol tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ne kadar alkol, ne kadar risk? Günde 2-5 kadeh tüketen kadınların riskinin, hiç alkol almayanlara göre 1,5 kat arttığı bilinmektedir 2. Konu sigara olunca; bırakan kazanır: Meme kanseri ile sigara arasındaki direk bağlantı net olarak ortaya kona..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Mevsimsel Grip

MEVSİMSEL GRİP Mevsimsel grip, influenza A veya B virüslerinin sebep olduğu bir akut solunum yolu enfeksiyonudur.   • Burun akıntısı   • Öksürük   • Ateş   • Titreme   • Baş ağrısı   • Kas- Eklem ağrısı   • Yorgunluk gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Genellikle kış mevsiminde salgınlar halinde solunum yolu ile yayılır. Ancak nadiren büyük toplu salgınlara neden olu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Seboreik Dermatit nedir

Seboreik Dermatit Nedir? Seboreik dermatit kolaylıkla tedavi edilen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir. Kepeklenme, yağlanma ve seboreik dermatit aynı hastalık mıdır? Kepeklenme, saçlı de..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.