Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Rahim Kanseri (Uterus Kanseri)

Rahim (Uterus) Kanseri Rahim kanseri veya uterus kanseri denildiğinde rahim içini döşeyen endometrium’ dan (rahim iç zarı) kaynaklanan kanserler anlaşılır. Bu kanserlere "endometrium kanseri" de denir. Kadınlarda görülen kanserler arasında dördüncü sıradadır. Fakat kadınlarda üreme sisteminde en sık karşılaşılan kanserdir. Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkar ve sıklıkla 50-60 y..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Omuz Ağrıları ve Yaralanmaları

OMUZ AĞRILARI ve YARALANMALARI Spor yaralanmalarının en sık görüldüğü eklemlerden biride omuzdur.Omuz yaralanmalarına neden olan sporlar öncelikle kol ile fırlatma sporlarıdır.Fırlatma sporlarında tüm kol, el bileği dirsek ve omuz adete bir zincir gibi çalışır.Fırlatma sırasında bu zincirin en sonunda omuz eklemi yer alır. Omuz spor yaralanmaları için omuzun sert bir şekilde çember hareketi yapması  gerekmektedir.Bı s..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kasık Fıtığı

Kasık Fıtıkları Neden olur ? Kasık bölgesinden çıkan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır: tüm fıtıkların yaklaşık % 90’ını oluşturur. Bu olguların büyük çoğunluğu erkeklerdedir: her 9 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür. Kasık fıtıkları 3 alt gruba ayrılır: direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar. &..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kalp Krizi

Kalp krizi nedir? Kalp kasını besleyen koroner damarlardan biri tıkandığında, kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi dinlenme veya hareket halindeyken ortaya çıkabilir. Kalp kasının yeterli oksijen almaması, kalbin o bölümündeki dokuların ölmesine neden olur. Koroner damar tıkanması sonucu ölen doku bölümü küçükse, kriz sonrası kalp normal işleyebilir. Tıkanıklık daha uzun sürerse, kalp yeterli kanı eskisi gibi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Dekompresyon Hastalığı

DEKOMPRESYON HASTALIĞI Halk arasında vurgun olarak adlandırılan bu hastalık tamamen azot emilimine bağlıdır. Yüzeyde soluduğumuz Nitrojen (Azot) metabolizmaya bir zarar vermez. Dalış esnasında ortam basıncının artmasıyla gazların kısmi basınçları da artacağından vücuda daha yüksek oranda nitrojen girer. Alveoller yani hava keseciklerindeki havada bulunan azot gazının kısmi basıncı da arttığında, alveolleri çeviren kılcal damarlardaki &c..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Ayak Bileği Ekleminde Burkulma ve Bağ Yaralanmaları

AYAK BİLEĞİ EKLEMİNDE BURKULMA VE BAĞ YARALANMALARI Ayak bileği eklemi üstte, içte tibia ve dışta fibula adındaki kemiklerin oluşturduğu yuva içinde yer alan talus kemiği ile bunları bir arada tutan eklem kapsülü ve bağlardan oluşur. Ayak bileği bağ yaralanmaları bütün spor yaralanmaları arasında ve günlük yaşamda en sık görülen yaralanmalardır.Günde ortalama  10000 kişiden biri bu tip yaralanma ile kar..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.