Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Meme İltihabı

MEMENİN İLTİHABI: MASTİT Meme iltihabı yani mastit hormonal bakımdan aktif dönemde yani 18-50 yaş aralığında görülür. Bunlarında çoğu emzirme dönemine rast gelir. Emzirme dönemi dışında görülen meme enfeksiyon ve abselerinin oluş mekanizma ve tedavileri farklıdır. Bu nedenle iki grubu farklı değerlendirmek gerekir. Emzirme döneminde görülen meme enfeksiyonları: Eskiye oranla görülme sıklığı azalmış..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Felç Nedir (İnme-Stroke)

  Felç nedir? Felç, beyni etkileyen bir rahatsızlıktır. Çok tehlikeli olabilir ve acil tedavi edilmesi gerekir. Fakat birçok kişi zaman geçtikçe tam bir iyileşme gösterir. Felç, beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde meydana gelir. Bu aşırı derecede tehlikelidir. Eğer beyin hücrelerine çok uzun süre kan akışı sağlanmazsa ölürler. Felç geçirmek için iki ana neden vardı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Sinüzit

Sinüzit Burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı veri­lir. Sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Buruna açılan bu delikler sinüs­lerin havalanmasını da sağlar. Sinüslerin ses oluşumunun sağlanması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılması ile zararlı partiküllerin tutulması gibi gö­revleri vardır. Sinüslerin içini dö..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kolonoskopi Nedir

Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi kolon (kalın bağırsak) içini değerlendirmek için gözle (genellikle bir gastroenterolog tarafından) yapılan bir tetkiktir. Kolonoskopi, 160 cm. uzunluğunda, ucunda kamera ve ışık kaynağı ile yaklaşık bir parmak kalınlığında esnek bir tüptür. Kolonoskopun ucu anüs içine sokulur ve sonra genellikle kolonun ilk kısmı olan çekum, kolon, rektum içine yavaş yavaş geçilerek yapılır. Kolon..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık Kabız olduğunda çocuğumda neler meydana gelir? Çocuğunuz kabız olmuşsa, dışkısını yeterli sıklıkta yapamaz. Çocuklarınız tuvalete çıktıklarında, dışkıları sert ve kuru olduğu için çıkarken acı verir. Kabız olan çocukların çoğunda herhangi bir fiziksel sorun yoktur. Genellikle sadece tuvalete sık çıkmama alışkanlığı içersine girmişlerdir. Çocukların kabız..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Uyku Apnesi

Uyku apnesi Uyku apnesi, uykunuzu böler ve gece nefes almanızı etkiler. Gün boyu uykulu hisseder ve konsantre olmazsınız. Tedaviler birçok insanın belirtilerini rahatlatabilir. Uyku apnesi nedir? Uyku apneniz varsa, birkaç saniye için nefesinizin durması gece boyunca defalarca olur. Bunun meydana gelmesinin sebebi, gırtlağınızdaki kasların gevşemesi ve hava akışının engellenmesidir. İki saniye sonra beyniniz bu problemi algılar ve vücudunuza ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.