Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Düşme ve Çarpmalar

DÜŞME ve ÇARPMALAR    Çocuklarda emekleme ile okul dönemi arasında daha sık görülür. Bu tür kazalar iyi izlenmeli, hekime danışmadan kazanın önemsiz olduğuna karar verilmemelidir. DÜŞME VE ÇARPMALARDA ALINACAK ÖNLEMLER •5 Aylıktan itibaren bebekler yattıkları yerde dönebildiklerinden yüksek ve yanları çocuğun düşebileceği şekilde açık olan masa üzerinde, sedirde vey..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Gut Hastalığı

Gut Hastalığı Gut ürik asit yükseliği ile seyreden ağrılı ve güçten düşüren bir durumdur. Yüksek kan ürik asit düzeyleri (hiperürisemi denir) olan herkes de gut gelişmeyebilir. Hiperürisemisi olan hastalarda neden Gut hastalığı gelişip gelişmediği tam olarak açıklanamamıştır. Eklemler vücudun en sık etkilenen parçası olmasına rağmen, vücudun diğer bölgeleri de etkilenebilir. Ürik as..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Omuz Ağrıları ve Yaralanmaları

OMUZ AĞRILARI ve YARALANMALARI Spor yaralanmalarının en sık görüldüğü eklemlerden biride omuzdur.Omuz yaralanmalarına neden olan sporlar öncelikle kol ile fırlatma sporlarıdır.Fırlatma sporlarında tüm kol, el bileği dirsek ve omuz adete bir zincir gibi çalışır.Fırlatma sırasında bu zincirin en sonunda omuz eklemi yer alır. Omuz spor yaralanmaları için omuzun sert bir şekilde çember hareketi yapması  gerekmektedir.Bı s..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


KOAH ve Tedavisi

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR ? •Sigaranın bırakılması, •Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve •Düzenli ilaç tedavisidir. KOAH tedavisinin temelini “sigaranın terk edilmesi” oluşturur. Sigara bırakıldığı zaman bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez bu nedenle sadece nefes darlığını azaltmak için kullanılırlar. Sigarayı b..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


İdrarda Kan (Hematüri)

İdrarda Kan (Hematüri) İdrarımda kan görürsem endişelenmeli miyim? İdrarınızda kan görmek korkutucu olabilir. Genellikle bu durum ciddi değildir. Ama yinede doktora gitmeniz gerekmektedir. Medikal terminolojide buna “hematüri” denmektedir. İdrarda kan oluşumu ya kanın böbreklerden gelmesi yada idrar yolu üzerinde yer alan bir noktadan gelmesiyle olur İdrarda kanın nedenleri? İdrarda kan oluşumu birçok nedenden dolayı kaynaklan..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır. Kan dolaşımı, içerisindeki basıncın sürekli olarak değiştiği kapalı bir sistemdir. Kalp dışarıya kan pompaladıkça her kalp atışı kasılma yüksekliğinde sistolik basınç denilen bir doruk noktasına yükselir. Daha sonra kalp atışından hemen önce ulaştığı diastolik basınç d..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.