Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Gebelik ve Folik Asit

Gebelik ve Folik Asit Hamilelik döneminde hücre bölünme hızı yüksek olduğu için metabolizmada folik asit ihtiyacı artar. Doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliği, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabilir.  Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamini olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Anafilaksi Nedir

Anafilaksi   Anafilaksi Nedir ? Doktorlar ciddi alerjik durumlara karşı görünen reaksiyonları Anafilaksi olarak tanımlarlar. Bu reaksiyon çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir ve ölümcül olabilir. Anafilaksi aşağıdaki durumlardan sonra gözlemlenebilir; ·Alerjik reaksiyon gösteren besinler tüketildiğinde ·Alerjik reaksiyon gösteren ilaçlar alındığında ·Alerjik reaksiyon g&..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Alkol bağımlılığı

İnsanı sağlığından eden birçok yuvayı dağıtan alkol bağımlığı hakkında şimdi sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol bağımlılığı ve tedavi yolları üzerine merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz ALKOL BAĞIMLILIĞI : Alkol kullanmaya bağlı problemler çağımızın en önemli dertlerinden biridir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, trafik kazaları, intihar, suça yönelme, aile geçimsizliği, eko..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Kolesterol

Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolest..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Tansiyon ve Tuz

YÜKSEK TANSİYON ve TUZ Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz size Tuzu azaltmanız tavsiye edebilir. Tuz (sodyum)’ u düşük olan bir diyet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve felç olasılığını azaltmak da size yardımcı olabilir. Her gün ne kadar tuz alınmalıdır?   Amerika Birleşik Devletleri'nde ortalama bir kişinin bir günde 2.500 - 5.000 miligram sodyum tüketir, ancak bir yetişkin sadece 500 ila 1000 miligr..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Baş Ağrıları

BAŞ AĞRILARI Baş ağrısı, sağlıkta en sık karşılaşılan şikayetlerin başında gelir. Erkeklerin %93’ü, kadınların ise %99’u hayatları boyunca en az bir kez baş ağrısından şikayetçi olurlar. Baş ağrısı çoğu zaman hiçbir özel hastalığın göstergesi olmamakla birlikte, nadiren başka hastalıkların seyrinde ortaya çıkar; seyrek olarak da hayatı tehdit edici bir durumun ilk belirtisidir. Toplumda en sık ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.