Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) Hemoroid nedir? Hemoroid anüsün (makatın) etrafındaki ve iç kısmındaki kan damarlarının şişmesidir. Uzmanlar anüsü çevreleyen tabakadaki kısa damaların genişlemeye başlaması ve kanla şişmesi neticesinde meydana geldiğini düşünürler. Hemoroidiniz ilerlemişse, şişlikler anüsünüzü dış kısmında görülebilir. Bunları içeri doğru, geri itebilirsiniz. Tuvalete çıktığ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Akalazya Nedir

Akalazya Nedir ?  Akalazya özafagusu etkileyen bir durumdur. Özafagus  besinleri ağızdan mideye ulaştıran yemek borusudur. Yemek borusunun alt ucunda, mide ile birleştiği yerde kas yapıda bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık çok kasıldığında besinler yemek borusundan mideye hareket edemez. Bu durum Akalazya olarak adlandırılır. Burada bulunan kaslar gevşediğinde yemekler mideye hareket eder. İnsanlar Akalazya olduklarında: ·Yemek b..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Tiroid Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri Tiroid bezi anatomik olarak boynun ön tarafında, nefes borusunun önünde, her iki tarafa doğru uzanan bir bezidir. Tiroid bezi T3 ve T4 adı verilen ve metabolizmanın hızını idare eden çok önemli hormonları salgılar. Tiroid bezinin her ne şekilde olursa olsun büyümesine “guatr” denir. Bunun da en sık nedeni nodüler guatrdır, yani nodüllerin meydana getirdiği guatr’ dır. Bu nodüller, tiroi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Menenjit Nedir

Menenjit nedir Menenjit hastalığına sebep olan mikroorganizma omurilik sıvısına ve beyninizin etrafına bulaştığında menenjit olursunuz. Eğer bu mikroorganizma kanınıza geçerse, septisemi denilen kan zehirlenmesine de neden olabilir. Virüslerin veya bakterilerin dahil olduğu birkaç mikroorganizma türü menenjite yol açar. Buradaki bilgiler, meningokok olarak adlandırılan bakterilerin neden olduğu menenjit ve septisemiyle ilgilidir. Bu enfeksiyo..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Alkol Bağımlılığı

İnsanı sağlığından eden birçok yuvayı dağıtan alkol bağımlığı hakkında şimdi sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol bağımlılığı ve tedavi yolları üzerine merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz ALKOL BAĞIMLILIĞI : Alkol kullanmaya bağlı problemler çağımızın en önemli dertlerinden biridir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, trafik kazaları, intihar, suça yönelme, aile geçimsizliği, eko..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Normal Doğum ve Sezeryan

Normal  doğum mu ? Sezeryan İle Doğum mu ? Bir canlıyı içinde büyütmek ve onu dünyaya getirmek bir mucizedir.9 ay 10 gün boyunca çeşitli fedakarlıklarla katlandıktan sonra kucağınıza aldığınız minik bebeğiniz size her şeyi unutturur, var oluşunuza ayrı bir boyut getirir. Normal seyreden gebelik ve doğum doğa olayıdır. Normal doğum eylemi, dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiş bebeğin anne bedeninden ayrılması ile sonuç..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.