Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Gebelik ve Folik Asit

Gebelik ve Folik Asit Hamilelik döneminde hücre bölünme hızı yüksek olduğu için metabolizmada folik asit ihtiyacı artar. Doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliği, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabilir.  Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamini olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Zehirlenmeler

ZEHİRLENMELER    Zehirlenmeler emekleme çağı ile 5 yaş arasındaki çocuklarda sık görülen ev kazalarıdır. Bu yaştaki çocuklarda fazla merak ve öğrenme tutkusu, buldukları her şeyi ağızlarına götürme isteğinden dolayı zehirlenme olaylarında artış görülür. ZEHİRLENMELER İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER •Evdeki ilaçlarınızı, çocukların erişemeyeceği yüksek yerlerde veya kilit..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Son zamanlarda el bilekleriniz sabahları işe başlarken size ağrı veriyorsa, gün boyunca sürüyorsa, ertesi sabah da devam ediyorsa bu Karpal Tünel Sendromu’ nun ilk belirtisi olabilir. Karpal tünel, anatomik olarak el bileği alt tarafında ligament altında yeralan  dar bir tüneldir. Bu sendromsa burada bir daralma olduğunu ifade eder. Bu tünel parmakları, eldeki ana (medyan) sinir ve tendonu korur. Karpal Tünel..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hepatit C Nedir

Hepatit C, Hepatit C virüsünün vücuda alınması ile oluşan, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit C enfeksiyonu yaşamınızı birçok yönde olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman tesadüfen saptanan karaciğer enzim yüksekliğinin nedeni araştırılırken saptanabilir, hiçbir belirti görülmeyebilir. Son dönem karaciğer yetmezliği tablosu ile ortaya çıkabilir. Bulaşma Yolları: Hepatit C..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Hiperbarik Artralji

cokhastayim.com  logo HİPERBARİK ARTRALJİ Dalış sırasında ortaya çıkan yüksek basınca bağlı eklem rahatsızlıklarıdır. Yaşamsal değildir ancak dalışın amacına ulaşmasını engellediği için önemlidir. En sık omuz daha sonra diz, el bileği, kalça ve sırtta görülür. İki ana belirtisi vardır. Biri eklem ağrısıdır. Hareketle ve eklemi kullanmakla gelen bu ağrı batıcı tarzdadır. İkinci belirti ise eklem içi kurumuş, eklem için..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Spina Bifida Nedir

Spina Bifida Nedir? Spina Bifida tıbbi olarak ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan (konjenital) hastalıklardan birisidir. Spina bifida başta myelo meningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebilir. Genel anlamda omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Bu sinirler kaslarınızdaki sinirlere beynimizden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlar. Ayni zamanda ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.