Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları Prostat hastalıkları erkeklerin önemli sorunlarının başında geliyor. Erişkin erkeklerin yaklaşık %50’sinde prostat büyümesi ya da kanseri var. Otuzlu yaşlarda bu oran %5-10 iken 80 yaşın üzerinde %90’ı geçiyor.   Prostat hastalıkları erkeklerin önemli sorunlarının başında geliyor.   Prostat hastalıkları gerçekten de çok rastlanılan hastalıkların başında geliyor.Erişkin erkek..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Prostat Kanserleri

Prostat Kanserleri Amerika’da her yetişkin altı erkekten biri prostat kanseri ve her yıl bunlara 165.000 kişi katılıyor ve her yıl 35.000 kişi bu kanserden ölüyor. Hastaların çoğu 50 yaşın üzerinde. Ama son yıllarda yaş hızla kırklara, hatta otuzlu yaşlara indi. Aslında prostat kanseri sandığımızdan çok daha fazla. Kanser dışı nedenlerle ölen kişilerin yapılan otopsilerinde 50li yaşlarda %15, 70li yaşlarda %40 ve 80li yaşlarda..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kolonoskopi Nedir

Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi kolon (kalın bağırsak) içini değerlendirmek için gözle (genellikle bir gastroenterolog tarafından) yapılan bir tetkiktir. Kolonoskopi, 160 cm. uzunluğunda, ucunda kamera ve ışık kaynağı ile yaklaşık bir parmak kalınlığında esnek bir tüptür. Kolonoskopun ucu anüs içine sokulur ve sonra genellikle kolonun ilk kısmı olan çekum, kolon, rektum içine yavaş yavaş geçilerek yapılır. Kolon..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Orak Hücreli Anemi

Orak Hücreli Anemi Orak Hücre Anemisi Nedir? Orak hücreli anemi ebeveynlerden çocuklarına iletilen bir kalıtsal kan hastalığıdır. Kırmızı kan hücrelerini etkiler. Normal kırmızı kan hücreleri yumuşak ve yuvarlak hemoglobin içerir. Hemoglobin vücut bölgelerine oksijen taşımasına yardım eder. Orak hücre anemisi olan insanlarda anormal kırmızı kan hücreleri hemoglobin-S (Hb-S)’ler oluşur. Normal kırmızı kan h&u..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Şizofreni Nedir

Şizofreni nedir? Şizofreni, genel itibariyle akıl sağlığıyla ilgili uzun dönemli bir rahatsızlıktır. Eğer şizofrenseniz, beyniniz diğer insanlarınkinden farklı bir şekilde işliyordur. Bu durum sizin düşüncelerinizi, duygularınızı ve dünyayı deneyimleme şeklinizi etkiler. Neyin gerçekten meydana geldiğini ve neyi hayalinizde canlandırdığınızı söylemekte güçlük çekeceğiniz süreçlere girebilirsiniz. D..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Cilt Kuruluğu

Her türlü nemlendiriciyi ve kozmetik ürünü denemenize rağmen, cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız, bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. İşte size cilt kuruluğuyla ilgili soru ve cevaplar. Kimlerde cilt kuruluğu görülür? Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması, deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Kuru cilde sahip olan kişilerin büy..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.