Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Astım

Astım Nedir ? Astım bronş denilen akciğer içi hava yollarının sürekli iltihabi bir hastalığıdır. Bu iltihap alerjiye veya sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Astımda: -Havayolları iltihaplı ,şiş ve kızarıktır, -Havayolları iltihaba bağlı daralmıştır, -Havayollarında aşırı duyarlık vardır. Havayollarında Aşırı Duyarlılık Nedir ? Hava yollarında aşırı duyarlılık normal bir insanın hava yollarının karşılaştığı zam..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Kolesterol

Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolest..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kalp Hastalıkları için risk değerlendirmesi

Kalp Hastalıkları için risk değerlendirmesi nedir? Kalp için risk değerlendirmesi denilen tıbbi araştırma yöntemi kalp krizi (MI)  veya  inme (stroke) gibi bir kalp-damar olayı geçirme olasılığınıza işaret ettiği kanıtlanmış bir grup test ve sağlık faktörlerini içerir. Riskin derecesini belirtmek üzere hafif, orta veya yüksek risk şeklinde geliştirilmiştir.Bu son yılların en güncel hastalıklarından biri ola..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hepatit B ve aşı olmalı mıyım

Hepatit B ve aşı olmalı mıyım? Hepatit B karaciğerinize saldıran bir virüsün nedeniyle meydana gelen  bir enfeksiyondur.  Çok hafif olabilir, bazen bunu fark edemezsiniz ve çoğu kişi tedavi görmeden düzelir.  Fakat az sayıda kişi için tehlikeli ve hatta ölümcül bile olabilir. Hepatit B’ye karşı aşı yaptırarak, size bulaşamasını önleyebilirsiniz. Hepatit B nedir? Hepatit B, aynı adla anılan bir ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yolculuk İshali

Yolculuk İshali Birçok bulaşıcı hastalığın kaynağı mikroplu yemekler ve sudur. Yolculuk ishali, yolcuların en çok karşılaştığı sağlık problemidir.  Bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi güçsüz kişiler; mikroplu içecekler ve yiyecekler ve güvenli olmayan yüzme alanlarından kaçınmalıdır. Güvenli Olmayan Yiyecek ve İçeceklerden Sakınm..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Von Willebrand Hastalığı

Von Willebrand Hastalığı İnsanlar, kontrolsüz veya aşırı kanamaya neden olan tıbbi bozuklukları düşündüğünde, genellikle hemofili hastalığını düşünür. Hemofili, genellikle popüler kültür de sıklıkla göz önünde olduğundan bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak gerçeği Von Willebrand hastalığının, hemofiliye oranla çok daha yaygın bir kanama bozukluğu olduğu ve nüfusun yaklaşık y&u..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.