Kardiyoloji ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Hipertansiyon

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır. Kan dolaşımı, içerisindeki basıncın sürekli olarak değiştiği kapalı bir sistemdir. Kalp dışarıya kan pompaladıkça her kalp atışı kasılma yüksekliğinde sistolik basınç denilen bir doruk noktasına yükselir. Daha sonra kalp atışından hemen önce ulaştığı diastolik basınç d..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kalp Sağlığı

Sağlıklı bir kalp, sadece kalp hastalıklarından korunmak için değil, ayrıca şimdi ve ileriki yaşlarınızda hayatın tadını çıkarmak için yeterli enerjiye sahip olmanız açısından da önemli. KALBİNİZE DİKKAT EDİN! Kalbimiz, vücudumuza kan pompalamakla sorumlu olan organımız. Dokulara oksijen ve besin taşıyarak vücudun işlevlerini sürdürebilmesini sağlar. Dahası, karbondioksit gibi atık ürünleri de uzaklaşt..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Kolesterol

Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolest..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Koroner Arter Hastalıkları

Koroner Arter Hastalıkları Kalbi besleyen arterlere koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerde ateroskleroz “Damar Sertliği” olarak bilinen rahatsızlığın gelişmesi ile koroner arter hastalığı ortaya çıkar. Bu aterosklerotik plaklar gelişerek koroner arterlerin içerisinde daralmaya neden olmaktadır. Koroner arterlerin getirdiği oksijeni kalp kası kullanabileceği son noktaya kadar kullanır. Kalpten dönüş yapan kirli kan vücudun en ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kalp Krizi

Kalp krizi nedir? Kalp kasını besleyen koroner damarlardan biri tıkandığında, kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi dinlenme veya hareket halindeyken ortaya çıkabilir. Kalp kasının yeterli oksijen almaması, kalbin o bölümündeki dokuların ölmesine neden olur. Koroner damar tıkanması sonucu ölen doku bölümü küçükse, kriz sonrası kalp normal işleyebilir. Tıkanıklık daha uzun sürerse, kalp yeterli kanı eskisi gibi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Koroner By- Pass Nedir

Koroner bypass cerrahisi nedir? Koroner bypass cerrahisi açık kalp ameliyatları arasında en çok yapılan ameliyattır. Dar yada tıkalı olan damara bir başka yoldan kan gelmesini sağlar. Kalbin kendisini besleyen damarlara koroner atar damarlar denir. Kalp diğer kaslardan farklı olarak durmaksızın çalışır. Koroner atardamar hastalığı kalbin yeterli beslenememesidir. Koroner damarlar daralır veya tıkanırsa kalp yeterli oksijen ve besin alamaz. Besin ve oksi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.