KBB ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Mevsimsel Grip

MEVSİMSEL GRİP Mevsimsel grip, influenza A veya B virüslerinin sebep olduğu bir akut solunum yolu enfeksiyonudur.   • Burun akıntısı   • Öksürük   • Ateş   • Titreme   • Baş ağrısı   • Kas- Eklem ağrısı   • Yorgunluk gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Genellikle kış mevsiminde salgınlar halinde solunum yolu ile yayılır. Ancak nadiren büyük toplu salgınlara neden olu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Grip

Grip Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir solunum yolu enfeksiyonu olan grip, hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır hastalık tablolarına neden olabiliyor. Grip ve sonrasında gelişen akciğer enfeksiyonları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en sık ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alıyor. İnfluenza virüsünün neden olduğu grip enfeksiyonu hem sağlık, hem de ekonomik açıdan ciddi sorunlara neden olabiliyor. Özellikle..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Burun Eti (Septum Deviasyonu)

Burun Eti (Septum Deviasyonu) Burun tıkanıklığı nedenleri arasında en sık burun orta duvarının eğriliği yani septum deviasyonu gelir. Burun tıkanıklığı ayrıca burun eti yani konka büyümesi sonucunda da oluşabilir. Burun boşluğu, septum adı verilen burun orta kısmında bulunan ve dikey yönde uzanan yapı ile ikiye bölünür. Septum ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemik yapıda olup, üzeri mukoza ile kaplıdır. Gerek gelişim sıras..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Sinüzit

Sinüzit Burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı veri­lir. Sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Buruna açılan bu delikler sinüs­lerin havalanmasını da sağlar. Sinüslerin ses oluşumunun sağlanması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılması ile zararlı partiküllerin tutulması gibi gö­revleri vardır. Sinüslerin içini dö..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Domuz Gribi

Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün neden olduğu ve domuzlarda salgınlara neden olan bir solunum hastalığıdır. Domuzlardan insanlara bulaşabilmektedir. İnsandan insana nasıl bulaşır? Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen de hasta insanların ağız ve burunlarına temas etme yoluyla..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kulak çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması Tinnitus (kulak çınlaması) rahatsız edici olabilir. Genelde tedavisi yoktur fakat bu rahatsızlıkla baş edebilmenize yardımcı olabilecek tedavi şekilleri vardır. Tinnitus nedir? Tinnitusunuz varsa, çoğu zaman kulağınızda çınlama ya da başka sesler duyarsınız. Bu can sıkıcı olabilir, fakat kulağınıza zarar vermez. Genellikle her iki kulağınızda  da sesler duyarsınız. Bu sesler dışardan gelmediği gibi vücudunuzu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.