Nörolojik Hastalıklar ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Multipl Skleroz

MULTİPL SKLEROZ MULTİPL SKLEROZ NEDİR? Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemini beyin ve omurilik oluşturmaktadır. Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen, koruyan ve görevlerini yerine getirmelerini sağlayan miyelin isimli yağlı bir doku vardır. MS’te, beyin ve omurilikten gelen elektriksel mesajları organlara ileten sinirlerin miyelin kılıflarındaki iltihaplanmalar ve daha sonra bu iltihaplanan kısı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Epilepsi

EPİLEPSİ Epilepsi Nedir? Epileptik nöbet beyinde zaman zaman ortaya çıkan anormal elektriksel boşalımların sonucu olarak görülen geçici nörolojik disfonksiyon dönemidir. Epilepsi, halk arasındaki adıyla sara, yineleyen nöbetler ile karakterize ve sıklıkla geçici bilinç kayıplarına neden olan bir durumdur. Ancak bilinç kaybı her zaman oluşmaz. Nöbetler çok farklı şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Parkinson Hastalığı

PARKİNSON HASTALIĞI Parkinson Hastalığı Nedir? — Parkinson hastalığı hareket sistemimizi etkiliyen bir beyin rahatsızlığıdır. Zamanla ilerleyerek diğer beyin fonksiyonlarını da kötü yünde etkileyebilir. Örneğin öğrenme ve hatırlama gibi.   Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir? — İlk başlarda daha yumuşak belirtiler gösterir. Belirtiler, hastalığın ilerlemesi birlikte günlük yaşamsal ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Baş Ağrıları

BAŞ AĞRILARI Baş ağrısı, sağlıkta en sık karşılaşılan şikayetlerin başında gelir. Erkeklerin %93’ü, kadınların ise %99’u hayatları boyunca en az bir kez baş ağrısından şikayetçi olurlar. Baş ağrısı çoğu zaman hiçbir özel hastalığın göstergesi olmamakla birlikte, nadiren başka hastalıkların seyrinde ortaya çıkar; seyrek olarak da hayatı tehdit edici bir durumun ilk belirtisidir. Toplumda en sık ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Beyin Tümörleri

KANSER NEDİR ? Kanser; 100’den fazla çeşidi olan bir hastalık grubudur. Kanseri anlamak için normal hücrelerin nasıl kanserli hücrelere dönüştüğünü anlamak faydalı olacaktır. Sağlıklı hücreler, vücut büyümesi-bölünme ve yenilenme işlemlerini ve aynı zamanda hasarlı hücrelerin tamirini de yaparlar. Normal hücrelerin büyüme yeteneği sınırlıdır. Bazen büyümedeki bu s..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Migren

MİGREN NEDİR? Tekrarlayıcı ve genellikle bulantı kusma gibi bulgularla ortaya çıkan şiddetli başağrısı ataklarına MİGREN denir.Toplumda oldukça sık görülen, rahatsızlık verici ve iş görmezliğe neden olan Nörolojik bir hastalıktır.Ataklar arasında kişi tamamen normalken, baş ağrılı dönemde genellikle loş ve sakin bir odada yatmak ister. HER BAŞ AĞRISI MİGREN MİDİR ? Her baş ağrısı MİGREN değildir ve baş ağrılarının ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.