Psikiyatri ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Depresyon

Depresyon nedir? Depresyonda kişi kendini üzüntülü, boşlukta, hissedebilir. Önceden sevdiği uğraşılara karşı belirgin bir isteksizliği vardır. Örneğin, futbol oynamaktan hoşlanan biri futbol maçı seyretmek veya oynamak konusunda eskisi kadar istekli olmayabilir vb..   İstek kaybının yanı sıra, daha önceki yaşantılarında aldığı zevki şu anda almaz. Depresyonda iştah ve kilo ile ilgili değişiklikler olabilir. Genellikle iş..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Panik Bozukluk (Panik Atak)

PANİK BOZUKLUK (Panik Atak) Panik bozukluğu kendiliğinden, beklenmeyen panik atak oluşumu ile belirlidir.Panik ataklar çarpıntı ve takipne gibi bedensel belirtilerin eşlik ettiği,genellikle bir saatten kısa süren şiddetli anksiyete veya korku periodlarıdır. Günde bir çok ataktan bir yıl boyunca birkaç atağa kadar değişir. Panik bozukluk sıklıkla halka açık yerlerde yalnız kalma korkusu olan agorafobi ile birlikte bulunur. Bu yerler ö..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Bağımlılık

BAĞIMLILIK Kişinin, ruhsal ve bedensel sağlığına yada sosyal yaşamına zarar vermesine karşın, belirli bir eylemi yinelemeye yönelik önüne geçilemez bir istek duyma halidir. İnsan, doğası gereği acıdan kaçar, hazza yönelir.Haz duyduğu her nesneye, maddeye karşı bağımlılık geliştirebilir.Bazı maddelere bağımlılık geliştirme riski daha yüksektir.Bu maddelerin başında, sigara(tütün,nikotin),alkol(etanol, metanol), esrar ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


İnsomnia (Uykusuzluk)

İNSOMNİA (UYKUSUZLUK) İnsomnia (uykusuzluk); uykuya dalmakta zorluk, uykuda geçirilen sürenin az olması yada uykunun alınmış yani “fresh” bir uyanmanın olmadığı durumlar için verilen bir addır. İnsomnia da genellikle insanlar uyumaya şansları olduğu halde ya daha az uyurlar ya da yaşıtlarına göre çok daha az uyurlar. Bu da gündüzleri bazı sorunlar yaşamalarına sebep olur.  Yeterli uyku kişiden kişiye göre değ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Alkol Bağımlılığı

İnsanı sağlığından eden birçok yuvayı dağıtan alkol bağımlığı hakkında şimdi sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol bağımlılığı ve tedavi yolları üzerine merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz ALKOL BAĞIMLILIĞI : Alkol kullanmaya bağlı problemler çağımızın en önemli dertlerinden biridir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, trafik kazaları, intihar, suça yönelme, aile geçimsizliği, eko..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Çocuklarda ve Gençlerde Sosyal Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Çocuklarda ve Gençlerde Sosyal Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu nedir? Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal fobi olarak da bilinir. Sosyal fobi, sosyal durumlar karşısında endişelenme halidir. Bu bozukluğu olan bir çocuk mahcup olma veya aşağılanmaktan korkar. Çocuk kendisini çok endişe yaratacak bir sosyal durumla karşılaşıyorum diye düşünür. Bu durumlar; grup aktiviteleri, sınıfta topluluk ö..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.