üroloji ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları Prostat hastalıkları erkeklerin önemli sorunlarının başında geliyor. Erişkin erkeklerin yaklaşık %50’sinde prostat büyümesi ya da kanseri var. Otuzlu yaşlarda bu oran %5-10 iken 80 yaşın üzerinde %90’ı geçiyor.   Prostat hastalıkları erkeklerin önemli sorunlarının başında geliyor.   Prostat hastalıkları gerçekten de çok rastlanılan hastalıkların başında geliyor.Erişkin erkek..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Prostat Kanserleri

Prostat Kanserleri Amerika’da her yetişkin altı erkekten biri prostat kanseri ve her yıl bunlara 165.000 kişi katılıyor ve her yıl 35.000 kişi bu kanserden ölüyor. Hastaların çoğu 50 yaşın üzerinde. Ama son yıllarda yaş hızla kırklara, hatta otuzlu yaşlara indi. Aslında prostat kanseri sandığımızdan çok daha fazla. Kanser dışı nedenlerle ölen kişilerin yapılan otopsilerinde 50li yaşlarda %15, 70li yaşlarda %40 ve 80li yaşlarda..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Prostat Kanserleri ve Beslenme

Domates ve brokoli kolon kanserinden koruyor diyorlar, doğru mu? Her ikisinin de koruyucu etkisi var, ama sadece domates, ya da brokoli yemekle kanserden korunamazsanız. Domatesteki kanserden koruyucu esas etkene likopen deniliyor .Likopen en çok domateste bulunuyor. Biraz da kavunda. Domates piştikçe likopen oranı da artıyor. Uzmanlar her gün 1 domates yenilmesini öneriyorlar. Kışın ise, domatesin yenilmesini pek önermiyoruz. Domates salçası daha iyi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Böbrek Taşları ve Tedavisi

BÖBREK ve İDRAR YOLLARI TAŞLARI Böbrek taşları en sık görülen ve ağrıya neden olan böbrek rahatsızlıklarından biridir. Erkeklerin 10%’unda ve bayanların 3%’ünde hayatlarının bir döneminde böbrek taşı oluşur. Ve bunların çoğunda , başka taş gelişimi ihtimali yüksek olduğu için , hastalık kronik bir hal alır. Her biri yumruk büyüklüğünde olan böbrekler vücudun yan-arka kıs..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


İdrarda Kan (Hematüri)

İdrarda Kan (Hematüri) İdrarımda kan görürsem endişelenmeli miyim? İdrarınızda kan görmek korkutucu olabilir. Genellikle bu durum ciddi değildir. Ama yinede doktora gitmeniz gerekmektedir. Medikal terminolojide buna “hematüri” denmektedir. İdrarda kan oluşumu ya kanın böbreklerden gelmesi yada idrar yolu üzerinde yer alan bir noktadan gelmesiyle olur İdrarda kanın nedenleri? İdrarda kan oluşumu birçok nedenden dolayı kaynaklan..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Erkekte Kısırlık

Erkekte KısırlıkNedir ? Bu terim kadını hamile bırakmakta problem yaşayan erkekler için kullanılır. Kadının hamile kalması için erkeğin yeterli sayıda sağlıklı sperme ihtiyacı vardır. Doktorlar buna “normal sperm sayısı “ derler.Kısırlık problemi olan erkekler muhtemelen aşağıdaki sorunlardan birine sahiptirler: ·Sperm üretemeyenler ·Yeterli sayıda sperm üretemeyenler – “düşük sperm sayısı&rdqu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.