Dalış Hastalıkları ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Dalış Hastalıkları-Nitrojen Narkozu

cokhastayim.com  logo NİTROJEN NARKOZU Dalış derinliğini sınırlayan en önemli etmendir. Genellikle 30 metre altında oluşan entellektüel yeteneklerin ve sinir kas becerilerinin bozulması ile ruhsal ve davranışsal değişimlerdir. Belirtiler bazı dalıcılarda 30 metreden daha az derinliklerde bile görülebilir. İnsandan insana aynı derinlikteki belirtiler değişebileceği gibi aynı kişide günden güne de farkeder. Nitrojen narkozundan en erken ve en çok etkilenen y&u..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Dekompresyon Hastalığı

DEKOMPRESYON HASTALIĞI Halk arasında vurgun olarak adlandırılan bu hastalık tamamen azot emilimine bağlıdır. Yüzeyde soluduğumuz Nitrojen (Azot) metabolizmaya bir zarar vermez. Dalış esnasında ortam basıncının artmasıyla gazların kısmi basınçları da artacağından vücuda daha yüksek oranda nitrojen girer. Alveoller yani hava keseciklerindeki havada bulunan azot gazının kısmi basıncı da arttığında, alveolleri çeviren kılcal damarlardaki &c..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Yüksek Basınçlı Sinirsel Sendrom

cokhastayim.com  logo YÜKSEK BASINÇ SİNİRSEL SENDROMU Helyum oksijen karışımı ile 150 metreden daha derinde karşılaşılan ellerde kollarda ve hatta tüm vücutta titreme ile karakterize bir hastalıktır. Nitrojen narkozunun tersine burada MSS’de ileti yavaşlamaz, kolaylaşır ve hızlanır yani MSS aşıra uyarılır. Ana belirti frekansı 8-12 Hertz olan titremelerdir. Yüksek dalış hızlarında bulantı, kusma, başdönmesi görülebildiği gibi derin dalışla..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Disbarik Osteonekroz

cokhastayim.com  logo DİSBARİK OSTEONEKROZ Daha çok profesyonel dalgıçlarda görülen, basınca bağlı olarak uzun kemiklerin belirli bölgelerinde kemik ölümü olmasıdır. Aslında aseptik nekroz olan bu durumun bir çok nedeni vardır. Sadece dalışa bağlı olanla steroid tedavisi, kronik alkolizm travma gibi diğer nedenlere bağlı olanların ayırıcı tanısı oldukça zordur. Uzun kemikleri ve uzun kemiklerin bir kısmını oluşturduğu eklemleri i&cc..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıkları-Hiperbarik Artralji

cokhastayim.com  logo HİPERBARİK ARTRALJİ Dalış sırasında ortaya çıkan yüksek basınca bağlı eklem rahatsızlıklarıdır. Yaşamsal değildir ancak dalışın amacına ulaşmasını engellediği için önemlidir. En sık omuz daha sonra diz, el bileği, kalça ve sırtta görülür. İki ana belirtisi vardır. Biri eklem ağrısıdır. Hareketle ve eklemi kullanmakla gelen bu ağrı batıcı tarzdadır. İkinci belirti ise eklem içi kurumuş, eklem için..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Dalış Hastalıklar- Boğulma-Hipotermi-Hipertermi

cokhastayim.com  logo BOĞULMA Hava soluyan bir canlının solunum yollarının su ile dolması sonucu havasız kalarak ölümüdür. Buna benzer bir diğer durum da kişinin su içinde bilincini kaybedip, ciddi kurtarma girişimleri sonucu kısa bir süre için de olsa yaşama döndüğü boğulayazmadır(near drowning). Tuzlu su aspirasyon sendromu ise ikisinden de daha hafif seyreden ama sık görülen bir rahatsızlıktır. Boğulma aslında diğer sualtı hasta..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.