Çocuk Hastalıkları ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

cokhastayim.com  logo Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Önerileri “Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarıları,  yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklara göre daha yüksektir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okulda daha başarılı olmaları ve girdikleri sınavlarda daha iyi sonuçlar elde edebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmenin elzem olduğunu unutmayalım.” Okul çağı, ç..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Çocuklarda Karın Ağrıları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

cokhastayim.com  logo Çocuklarda Karın Ağrıları ve Doğal Tedavi Yöntemleri Bebeklerde ve çocuklarda görülen karın ağrısının pekçok nedeni vardır. Bazı bebekler­de görülen karın ağrısının nedeni kolik ya da basit bir gaz sancısı olabilir. Çocukla  karın ağrısı ya da karında hissettiği rahatsızlık bağırsaklarda yaşanan bir sorundan kaynaklanabilir. Aşırı yemek yeme, gerilim, gastroenterit ve karın migreni gibi neden­..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kızamık

Kızamık nedir? Kızamık, kış sonu ve ilkbahar döneminde görülen, ateş ve döküntü ile seyreden, bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamığın başlangıcında birkaç gün süren bir ateş döneminden sonra öksürük, burun akıntısı ve gözlerde kızarıklık belirtileri gelişir. Döküntü yüzde ve boyunda başlar, sonra aşağıya doğru gövdeye, kollara, bacaklara ve ayaklara yayılır. Beş gü..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Çocuklarda İshal

ÇOCUKLARDA YAZ İSHALLERİ Çocuklarda ishal (diyare), en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ishali, 24 saatte üçten fazla sulu dışkılama veya sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkılama olarak tanımlamaktadır. İshal hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde sorun olmaya devam etmektedir. Her yıl dünyada yaklaşık&nb..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Bebeklerde kolik (Gaz sancısı)

Bebeklerde kolik (Gaz sancısı)  Kolik nedir? Kolik olan bebekler hasta değildirler, fakat genelde bebeklerin ağladığından çok daha fazla ağlarlar. Kolik genelde bir bebek birkaç aylıkken başlar ve 4 ya da 5 aylıkken sona erer. Hiç kimse buna neyin sebep olduğunu bilmez.  Bazı araştırmacılar, gaz ya da ağrılı bağırsak kasılmalarının koliğe neden olabileceği düşünüyorlar. Bazı bebekler inek sütünde bir şeker olan ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Büyüme Ve Gelişme

Büyüme ve Gelişme Nedir? Büyüme, vücut hücrelerinin  o doku veya organ için normal olan genetik özelliklerine uygun çoğalmasıdır.  Normal büyüme için sağlıklı hücre yapısı, yeterli besin ve uygun ortam ve büyüme faktörleri gereklidir. Gelişme ise doku, organ ve sistemlerin yapılarındaki değişiklikler sonucu işlev kazanmasıdır. Büyüme çocuğun sağlığı hakkında &ou..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.