Gastroenteroloji ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Hepatit A Nedir

Hepatit A nedir? Hepatit A enfeksiyonu Türkiye’de halk sağlığını etkileyen en önemli sorunlardan birisidir. İstatistiklere göre temizlik ve sağlık koşullarının iyi olmadığı ülkelerde yaygın olarak gözlenen hepatit A enfeksiyonu Türkiye’de çok sık görülmektedir.Hepatit A'ya neden olan virüs hasta kişilerle temas veya sağlıksız içme suyu, gıdalarla bulaşır. Ülkelerin sosyo-ekonomik düzeyleri..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hepatit C Nedir

Hepatit C, Hepatit C virüsünün vücuda alınması ile oluşan, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit C enfeksiyonu yaşamınızı birçok yönde olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman tesadüfen saptanan karaciğer enzim yüksekliğinin nedeni araştırılırken saptanabilir, hiçbir belirti görülmeyebilir. Son dönem karaciğer yetmezliği tablosu ile ortaya çıkabilir. Bulaşma Yolları: Hepatit C..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Akalazya Nedir

Akalazya Nedir ?  Akalazya özafagusu etkileyen bir durumdur. Özafagus  besinleri ağızdan mideye ulaştıran yemek borusudur. Yemek borusunun alt ucunda, mide ile birleştiği yerde kas yapıda bir kapakçık bulunur. Bu kapakçık çok kasıldığında besinler yemek borusundan mideye hareket edemez. Bu durum Akalazya olarak adlandırılır. Burada bulunan kaslar gevşediğinde yemekler mideye hareket eder. İnsanlar Akalazya olduklarında: ·Yemek b..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kabızlık

Kabızlık Kabız olmak halsiz ve rahatsız hissetirebilir.  Daha fazla lifli yiyecek yemek, daha fazla sıvı tüketmek ve bazı hassas egzersizler yapmak işe yarayabilir. İşe yaramazsa laksatif almanız gerekebilir, fakat bu mümkün olduğunca kısa süre için olmalıdır. Kabızlık nedir? Eğer kabızsanız, dışkınızı çıkarmada zorlanıyorsunuz ya da çok sık tuvalete çıkamıyorsunuzdur. Birisinin kabız olduğunu söylemesi ger..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hepatit B ve aşı olmalı mıyım

Hepatit B ve aşı olmalı mıyım? Hepatit B karaciğerinize saldıran bir virüsün nedeniyle meydana gelen  bir enfeksiyondur.  Çok hafif olabilir, bazen bunu fark edemezsiniz ve çoğu kişi tedavi görmeden düzelir.  Fakat az sayıda kişi için tehlikeli ve hatta ölümcül bile olabilir. Hepatit B’ye karşı aşı yaptırarak, size bulaşamasını önleyebilirsiniz. Hepatit B nedir? Hepatit B, aynı adla anılan bir ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Ülser ve Gastrit Diyeti

Ülser ve Gastrit Diyeti Ülser ve Gastrit Diyeti Nedir ?   Bu diyet hafif aromalı ve sindirimi kolay besinleri içerir. Araştırmalar mide problemleri yaşayan hastalar için sadece bir doğru diyetin bulunmadığını aynı mide problemlerini yaşayan hastaların kendilerine uygun farklı diyet planlamaları yapmaları gerektiğini göstermektedir. Ülser, gastrit, mide ağrısı ya da midenizde çok fazla asit gibi problemler yaşıyorsanız bu diyete ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.