Genel Cerrahi ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Kolorektal kanserler ( Kolon Kanseri )

Kolorektal kanserler Kalın Bağırsak Kanseri diğer adı ile Kolorektal kanser (kolon ve rektum kanseri) ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Batı toplumunda yapılan çalışmalarda kalın bağırsak kanseri gerek Amerika Birleşik Devletlerinde gerekse Avrupa da oldukça sık gözlenen ve de kansere bağlı ölümlerin önemli bir kısmını oluşturan bir hastalıktır.Sağlık Bakanlığının yayınladığı 1998 istatistiklerine göre, kalı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Karın Ağrıları Üzerine Birkaç Soru ve Cevap

Karın Ağrıları Üzerine Birkaç Soru ve Cevap Karın ağrısının sebepleri nelerdir? Karın ağrısı yapan durum ve hastalıklar oldukça fazladır. Basit bir üşütmeden, gıda zehirlenmesinden, ameliyat gerektiren ciddi hastalıklara kadar 40-50 civarında karın ağrısı sebebi vardır. Karın ağrısı olunca endişelenmeli miyiz? Tabii ki her karın ağrısının altından ciddi bir hastalık çıkmaz. Ağrı sebeplerini araştırırken pek çok ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yanıklar

YANIKLAR Yanık;su buharı, su veya diğer sıcak sıvılar, ateş, sıcak cisim, elektrik, aşırı güneş ışını veya kimyasal maddelerin (asit ve baz) insan vücuduna temas etmesiyle vücutta meydana gelen doku harabiyetidir. Yanıklar insan vücuduna verdikleri zararlara göre sınıflandırılır: Birinci Derece Yanıklar: Güneş yanıkları ve çok sıcak olmayan maddelerin vücutta meydana getirdikleri yanıklardır. Yanığın oluştuğu yerde hafif..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Kesikler

cokhastayim.com  logo  KESİKLER      •Evlerde en çok karşılaşılan kazalardan biri de kesiklerdir. •Kesikler, bıçak, jilet. makas, satır, balta, cam kırığı, teneke parçası, çivi gibi kesici ve delici aletlerin vücudu örten deri üzerinde meydana getirdikleri hasarlardır. •Sadece dış derinin zarar görmesine sebep olan hafif kesikler olduğu gibi daha derin ve damar kesiklerine sebep olan ağır vakalarda olabilir. &bul..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Zehirlenmeler

cokhastayim.com  logo ZEHİRLENMELER Zehirlenmeler emekleme çağı ile 5 yaş arasındaki çocuklarda sık görülen ev kazalarıdır. Bu yaştaki çocuklarda fazla merak ve öğrenme tutkusu, buldukları her şeyi ağızlarına götürme isteğinden dolayı zehirlenme olaylarında artış görülür. ZEHİRLENMELER İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER Evdeki ilaçlarınızı, çocukların erişemeyeceği yüksek yerlerde veya kilitli dolaplarda tutun..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Safra Kesesi Taşı

Safra  Kesesi taşı Safra taşı safra kesesinde oluşan küçük taşlardır. Çok fazla acı verir. Ve safra kesenizde iltihap yapabilirler. Klasik tedavisi safra kesesi bir ameliyatla alınır. Safra taşı nedir? Safra keseniz karaciğerinizin altında bulunan küçük bir kesedir. Vücudunuzda besinleri parçalamasına yardım eden safra mide özsularını depolar. Fakat bazen  bu mide öz suları oldukça yoğun olur ve s..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.