Göğüs Hastalıkları ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Astım

Astım Nedir ? Astım bronş denilen akciğer içi hava yollarının sürekli iltihabi bir hastalığıdır. Bu iltihap alerjiye veya sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Astımda: -Havayolları iltihaplı ,şiş ve kızarıktır, -Havayolları iltihaba bağlı daralmıştır, -Havayollarında aşırı duyarlık vardır. Havayollarında Aşırı Duyarlılık Nedir ? Hava yollarında aşırı duyarlılık normal bir insanın hava yollarının karşılaştığı zam..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


KOAH

KOAH Nedir ? "Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir. Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır. KOAH yaklaşık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer günde bir paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa bu zaman daha da kısalır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. KOAH teşhisi al..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Astım Atakları ve Sebebleri

ASTIM ATAKLARINI NELER OLUŞTURABİLİR? Sık olarak astım atağına yol açan  etkenler şunlardır: Ev tozu akarları Çimen, ağaç, hububat polenleri Küfler Hamam böcekleri Kedi, köpek, kuş gibi ev içersinde beslenen hayvanlar Nezle grip gibi enfeksiyonlar Sigara dumanı, odun, kömür dumanı, tezek yakma, parfüm, saç spreyleri, yemek ,boya kokuları gibi ağır kokular, otomobil içersindeki kokular,sis ve hava kirlil..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Astım ve Diğer Hastalıklar

GEBELİK VE ASTIM Gebelerin 1/3 ünde astım şikâyetleri artar Astım semptomları en çok 29-38.haftalar arasında artış gösterir Gebelik süresince astımınızı tetikleyecek etkenlerden uzak durun Bebeğinize yardım etmenin en iyi yolu astımınızın kontrol altına alınmasıdır. Astım ilaçlarının büyük bir çoğunluğu bebek üzerine herhangi bir olumsuz etkiye sahip  olmayıp güvenle kullanılabilir.   ALERJ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Astım Tedavisi

ASTIM VE TEDAVİ Astımlı hastaların tedavisinin temelini eğitim oluşturmaktadır. Hasta hastalığı ile ilgili tüm bilgilere sahip olmalı, hekim ile sürekli diyalog halinde olmalıdır. Sağlığındaki en ufak değişimleri hekimiyle paylaşmalı ,önerilen ilaçları önerilen süre düzenli kullanmalı ,düzenli kontorollerine gitmelidir. Eğer hasta günlüğü tutması ve PEF metre ölçümleri yapması istendiyse bunları..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


KOAH ve Tedavisi

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR ? •Sigaranın bırakılması, •Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve •Düzenli ilaç tedavisidir. KOAH tedavisinin temelini “sigaranın terk edilmesi” oluşturur. Sigara bırakıldığı zaman bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez bu nedenle sadece nefes darlığını azaltmak için kullanılırlar. Sigarayı b..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.