Ic Hastalıkları ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Diyabet

Diyabet nedir? Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor. Diyabetin iki ayrı tipi var: "Tip 1" ve "Tip 2"; "Tip 1" diyabet insülin hormonu eksikliği sonucu meydana geliyor. Sıklıkla çocukluk ve gençlik çağlarında başlı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır. Kan dolaşımı, içerisindeki basıncın sürekli olarak değiştiği kapalı bir sistemdir. Kalp dışarıya kan pompaladıkça her kalp atışı kasılma yüksekliğinde sistolik basınç denilen bir doruk noktasına yükselir. Daha sonra kalp atışından hemen önce ulaştığı diastolik basınç d..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Zehirlenmeler

ZEHİRLENMELER    Zehirlenmeler emekleme çağı ile 5 yaş arasındaki çocuklarda sık görülen ev kazalarıdır. Bu yaştaki çocuklarda fazla merak ve öğrenme tutkusu, buldukları her şeyi ağızlarına götürme isteğinden dolayı zehirlenme olaylarında artış görülür. ZEHİRLENMELER İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER •Evdeki ilaçlarınızı, çocukların erişemeyeceği yüksek yerlerde veya kilit..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı) de neden önemlidir

Diyet Diyabet (Şeker Hastalığı)’ te neden önemlidir ? Diyet Diyabet tedavisinin bir parçası olduğu için çok önemlidir. Birçok insanın diyabet tedavisinde beslenme  alışkanlığını değiştirmesi gerekir. Şeker hastalarının bu değişikliği yapması, onların diyabet tedavisinde hem kan şekerlerini dengede tutmak hemde ileride oluşak kalp, böbrek, damar hastalıklarını engellemesi açısından çok önemlidir..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Gıda Zehirlenmesi

cokhastayim.com  logo Gıda Zehirlenmesi Nedir ?  Gıda zehirlenmesi mide bulantısı, kusma ve ishale yol açan bir hastalıktır. Gıda zehirlenmesi bazı mikrop, bakteri, virüs ya da parazit içeren besinleri tüketmenin sonucunda oluşur. Örneğin Salmonella bakterisi gıda zehirlenmelerine yol açar. Mikroplar besilere nasıl bulaşır ? Mikroplar besilere farklı yollardan bulaşır: ·Hasta insanlar yemek pişirmeden önce ellerini yıkamazlar ise. ·Mikropl..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Orak Hücreli Anemi

Orak Hücreli Anemi Orak Hücre Anemisi Nedir? Orak hücreli anemi ebeveynlerden çocuklarına iletilen bir kalıtsal kan hastalığıdır. Kırmızı kan hücrelerini etkiler. Normal kırmızı kan hücreleri yumuşak ve yuvarlak hemoglobin içerir. Hemoglobin vücut bölgelerine oksijen taşımasına yardım eder. Orak hücre anemisi olan insanlarda anormal kırmızı kan hücreleri hemoglobin-S (Hb-S)’ler oluşur. Normal kırmızı kan h&u..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.