Kadın Hastalıkları ile İlgili Sağlık Makaleleri.

Erken Doğum Nedir

Erken Doğum Nedir? Erken doğum son adet tarihinden sonra 37.haftaya kadar olan doğumları kapsıyor. Tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülürken ikiz hamileliklerde bu oran artıyor. 17 yaşın altı ve 35 yaş üstü anne adayları da erken doğum riski ile karşı karşıya. Her bebeğin 9 ay 10 günü anne rahminde geçirmesi en ideal durumken, her şeye rağmen erken doğumlar olmaktadır.Tıpta ve son yıllarda ülkemizde ya..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Normal Doğum ve Sezeryan

Normal  doğum mu ? Sezeryan İle Doğum mu ? Bir canlıyı içinde büyütmek ve onu dünyaya getirmek bir mucizedir.9 ay 10 gün boyunca çeşitli fedakarlıklarla katlandıktan sonra kucağınıza aldığınız minik bebeğiniz size her şeyi unutturur, var oluşunuza ayrı bir boyut getirir. Normal seyreden gebelik ve doğum doğa olayıdır. Normal doğum eylemi, dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiş bebeğin anne bedeninden ayrılması ile sonuç..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte Bulantı ve Kusma   Hamilelikte sabah bulantısı Eğer hamileyseniz, kendinizi kötü hissetmeniz bazen de kusmanız normaldir. Size yardımcı olacak bilgilere bu makaleden ulaşabilirsiniz. Sabah bulantılarında işe yarayan tedavilerle ilgili en iyi ve en güncel araştırmaları bir araya getirdik. Doktorunuzla konuşarak bilgilerimizi uygulayabilir, sizin için en uygun tedavilerin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. Nedir? Hamilelik boyunca köt..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Üçlü Tarama veya Dörtlü Tarama Testi Nedir

Üçlü Tarama veya Dörtlü Tarama Testi Neden Testi Yaptıracaksınız? Gebeliğin  ikinci 3 aylık döneminde bebeğinizin  Down sendromu, Edwards sendromu (trizomi 18) ve açık nöral tüp defekti gibi bir anormalliğinin olup olmadığını değerlendirmek için yapılır.   Ne Zaman Yaptıracaksınız? Gebeliğin 15-21. haftaları arasında yapılır.   Nasıl yapılır? Koldaki bir damardan alınan kan numunesi ile yapıl..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Sigara Kullanımı ve Hamillelik

SİGARA KULLANIMI VE HAMİLELİK SİGARA KULLANIMININ ZARARLARI NELERDİR ? Sigaranın gaz ve buhar haline gelmiş dumanında; kanser yapıcı, doğumsal sakatlıklar oluşturucu, hücreleri tahrip edici, büyüme gerliği yapan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı etki gösteren pek çok madde bulunmaktadır.Nikotin, polisiklik hoş kokulu hidrokarbonlar,siyanür,karbon monoksit,kurşun,kadmiyum başta olmak üzere 4000’den fazla zehirli madde mevcuttu..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Gebelik ve Folik Asit

Gebelik ve Folik Asit Hamilelik döneminde hücre bölünme hızı yüksek olduğu için metabolizmada folik asit ihtiyacı artar. Doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliği, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabilir.  Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamini olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asi..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.