Menapoz

Menapoz

MENAPOZ

Menapoz bir hastalık değildir. Her kadının hayatının bir bölümüdür. Yıllar içerisinde menapozun başlamasıyla vücudunuzda bazı belirtiler görülür. Tedavi seçenekleri bu belirtileri azaltmakta size yardımcı olacaktır.

Menapozda Ne Olur?

1 yıl boyunca hiç adet görmemişseniz muhtemelen doktorunuza gittiğinizde doktorunuz size menapozun başlamış olabileceğini söyleyecektir.
Adet döneminiz devam ettiği zamanlarda bile bazen menapoza ait belirtileri hissedebilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzun menapoz yolculuğunda geçireceği süreçlerdir. Hatta bu belirtiler menapoza girmeden 10 yıl önce bile başlayabilir.

Menapoz yaklaştıkça yumurtalıklardan salgılanan iki hormon olan progesteron ve östrojen ‘ de azalma meydana gelir. Genellikle bu kadınlarda 40 yaşından itibaren başlar. Bu azalma dönemi başladığında bazen düzenli adet göremediğinizden yakına bilirsiniz. Bunu bir haberci kabul edebiliriz. İşte bu hormanal değişikler ilk değişikler olarak kabul edilir ve 40-45 yaşları arasında belirti verebilir.

Sonuç olarak yumurtalıklarda azalan östrojen ve progesteron hormonları adet döngüsünü durdurur. Artık hamile kalamayacaksınızdır. Ancak yine de özellikle menapozun ilk dönemlerinde gebelikten korunmak için eğer bir yöntem uyguluyorsanız devam etmeniz önerilir. Çünkü tam olarak adetten kesilmeden gebe kalınmayacağını söyleyemeyiz.

Çoğu kadın 40-55 yaşları arasında menapoz sürecine girer. Ancak bir de erken menapoz denilen bir durumdan bahsetmek gerekir. Erken menapoz kadınların 40 yaşından önce menapoza girmesi olarak tanımlanabilir. Bazı kadınlarda ise tam tersine 55 yaşında bile adet görülmesinden bahsedilebilir. Buna da geç menapoz denilmektedir. Geç menapozda ailesel olarak yatkınlık veya aşırı kilolu olmak etken olabilir.

Menapozun Belirtileri Nelerdir?

Bazı kadınlarda menapoza girerken de, menapoz sürecinde de hiçbir sıkıntı veya belirti oluşmaz. Ama bir çok kadında bir takım sıkıntılardan bahsedebiliriz. Sıcak basması en sık görülen sıkıntı ve belirtilerden biridir. Bunun sebebi hormonal değişiklerdir. Ancak yaşlanma korkusu, bir daha gebe kalınmayacağı gibi korkular ve duygusal bazı değişiklikler daha önemli belirtiler olabilir. Örneğin çocukların evden ayrılması size yalnızlık hissettirebilir veya yaşlı biri ailede yaşıyorsa ona bakmak size zor gelebilir. Bunun gibi belirtiler duygusal değişikliklerden kaynaklanır. Bu duygusal süreçlerle uğraşmak daha zorlu olabilir.

Düzensiz adet görmek menapozun ilk belirtisidir. Daha az adet görmek yani kanamanın az olması yada çok kanamalı adet dönemleri menapoz sürecinde görülebilecek belirilerdir. Yine adet döneminin normalden uzun veya daha kısa sürmesi de belirtilerden biridir. Bunlar menapozun rutin ve doğal süreçlerdir ve böyle kabul edilmelidir.

Ama adet döneminde çok uzun süren kanamalar oluyorsa, her saat başı ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız, cinsel ilişkiden sonra kanmalarınız oluyorsa mutlaka bir an önce dokturunuza başvurmanızı öneririz.

Menapozun yaygın belirtileri:

1.    Aniden sıcak basması, yüzde flushing (kızarma), gece aniden sıcak basması nedeniyle uyanmak. Kafein (kahve ve türevleri), baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler ve alkol alımı da flushing (kızarma) veya ateş basmasını tetikleyebilir.

2.    Gece terlemeleri ( genellikle ateş basmasından kaynaklanır.)

3.    Rahimin hormonal sebeplerden dolayı kuruması sebebiyle ağrılı cinsel ilişki

4.    Cinsel isteksizlik

5.    Uyku sorunları

6.    Göbek çevresinde yağlanma ile kilo artışı, kas kütlesinde azlama. (bunlar hormonal değişikliklerden kaynaklanır.)

7.    Depresif hal, kendini düşük modda hissetme, endişe, panik, sinirlilik, unutkanlık, negatif duygular.

Eğer bu şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuzla şikayetlerinizi görüşerek menapoz sürecinizde ki tedavileri planlamanız gerekecektir. Ancak 40 yaşın altında iseniz ve bu belirtiler varsa FSH testi denilen küçük bir hormon testi yaptırmanızı öneririz.

Menapozla Size Ne Olacak?

Kadınların menapoz deneyimleri birbirinden farklıdır. Menapoz ile yukarıda saydığımız birkaç probleme yelken açarsınız. Ama bazen bu belirtiler daha zorlayıcı olup hayat kalitenizi düşürebilir.

45-54 yaş arasında yapılan bir ankette menapozdaki kadınların bu semptomlardan en az birini yaşadığı, pek çoğunun da bu belirtilerin en az yarısını hissettiği ortaya konmuştur.

Menapoz deneyimiz daha çok hayatınızın nasıl gittiğini de bağlıdır. Eğer değişik sebeplerle stres altında iseniz bu dönem sizin için daha sıkıntılı olabilir. Bazı insanlar Menapozu hayatlarında daha farklı bir ikinci adım gibi görüp yeni bir hayata başlayabilirler. Ama bazıları bu süreci stresli, sinirli yaşarak daha fazla zorlanırlar.

Tüm bunlara rağmen en önemli şey özellikle Menapoz döneminde kemiklerinizi güçlü tutmaya çalışmak ve kalp sağlığınıza özen göstermektir.

Menapozda  Daha Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyım ?

1.    Dengeli beslenme, bol sebze ve meyve yemek, fazla kilo almaktan kaçınmak
2.    Kalsiyum içeren besinler tüketmek. Özellikle kilo alımı olmaması için az yağlı süt ürünleri tercih etmek.
3.    Alkol kullanımı kısıtlamak
4.    Sağlık bir kiloyu korumak
5.    Sigara içmemek
6.    Yürüyüş ve hafif koşuları içeren egzersizleri düzenli olarak uygulamakMenapoz Tedavisi

Menapoz tedavisinde genellikle kişiyi rahatsız eden belirtilere karşı yardımcı tedaviler uygulanır. Bunlar Hormon tedavileri, diğer ilaç tedavileri olarak sıralanabilir. Bunlar mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.
Ancak kendinizin de yapabileceği şeyler vardır. Bunlar kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Sıcak Basması: Derin bir nefes alın ve dinlenin. Baharatlı yiyecekler ve kafein içeren içecekler sıcak basmasını tetikler bunlardan uzak durun. Sıcak basması olduğunda üzerinizden kıyafetlerinizi çıkarmak isteyebileceğiniz için kolay çıkarılabilir şeyler giyebilirsiniz. Ayak bileklerinize kadar ayaklarınızı soğuk suya sokmak da faydalı olacaktır. Çok sıcak hissettiğiniz de serin bir duş almak da sizi rahatlatabilir. Klimalı bir oda da uyumak, yatağın yanında soğuk bir içecek bulundurmak, pamuklu yastıkta yatmak da sizi rahatlatabilir.

Rahimde kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki: Öncelikle kadın hastalıkları ile ilgili bir enfeksiyon olmadığını doktorunuzla teyid etmeniz gerekir. Eğer bir enfeksiyon yoksa nemlendiricileri veya yağlı kremleri cinsel ilişkide kullanmak sizi rahatlatabilir. Düzenli cinsel ilişki de bulunmakta rahimin kuruluğunun giderilmesinde önemli bir yöntemdir.

Cinsel istekte azalma:  Bu durumda öncelikle cinsel partnerinizle bu durumu paylaşmalısınız. Bazen bir psikolojik danışmanlık da alabilirsiniz.

Üriner sistem problemleri ve idrar kaçırma (inkontinans): İdrar akışını kontrol etmeye yönelik bazı egzersizler vardır. Bunları sağlık danışmanınızdan veya doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Bu genelde idrar tutup bırakarak pelvis tabanı üzerindeki kasları çalıştırmaya yarar. Bol su içmek de çok önemlidir. Su içmek idrar yolarının sağlıklı tutulması için önemlidir.

Enerji eksikliği ve düşük ruh hali: Sevdiğiniz ve eğlendiğiniz şeyleri yapmak, sevdiğiniz arkadaşlarınızla sık sık görüşmek, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak, stresi yenmek için yoga ve gevşeme teknikler kullanabilirsiniz. Uykunuzu ihmal etmeyin. Düzenli bir uyku bu sorunların çözümünde çok yardımcı olabilir.