Metabolik Sendrom

Metabolik Sendrom

Metabolik Sendrom

Metabolik Sendrom, insülin direnci ya da X sendromu olarak ta adlandırılır. Hastalık değil, bir hastalık grubudur.Bu hastalık grubu obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek trigliserid problemlerini ihtiva eder. Bu hastalık grubunun bulunması tip 2 diayabet hastalığına ve diğer kalp hastalıklarına maruz kalma riskini artırır. Kilonuzu, kan şekerinizi, kolesterol ve trigliserid miktarınızı kontrol altında tutmak, uzun yaşamanıza, kalp krizi ve felç geçirme riskinizi düşürmeye yardımcı olur.

Metabolik Sendrom Nedir

Metabolik sendrom bir hastalık grubudur. Metabolik sendrom olmak için bahsi geçen bütün hastalıklara sahip olmanız gerekmemektedir. Fakat genelde bu hastalıklardan birisine sahip olan diğerlerine de sahip olmaktadır. Çoğu uzman grubu metabolik sendromu aşağıdaki hastalıklardan 3 veya daha fazlasına sahip olmakla ilişkilendirirler:

·Obezite, özellikle karın bölgesinde yer alan. (Erkeklerde karın çevresinin 92 ila 102 arası,  kadınlarda 81 den fazla olması durumları)

·Yüksek kan şekeri (Açlık kan şekerinin 100-125 mg/dL arası)

·Yüksek tansiyon

·Yüksek trigliserid (150 ila 180 mg/dL den yüksek)  ve düşük HDL kolesterol oranı (40 mg/dL den düşük)

Metabolik Sendrom Görülme Sıklığı Ne Kadardır

Metabolik sendrom günümüzde sıklıkla görülmeye başlamıştır. 1999-2002 yılları arasında yapılan araştırmada katılan deneklerin % 34 ünde metabolik sendrom saptanmıştır.

Aşağıda belirtilen faktörler metabolik sendrom olma riskini artırdığı tespit edilmiştir.

·Aşırı kilolu olma (Vücut kütle indeksinin 25 ve üzerinde olması)

·Menopoz (kadınlarda)

·Yaşlanma

·Sigara kullanımı

·Aşırı karbonhidrat tüketimi

·Yetersiz fiziksel aktivite

·Aileden gelen şeker ya da metabolik sendrom

 

Metabolik Sendrom ile Gelişen Sağlık Problemleri

Diyabet — Metabolik sendrom ile tip 2 diyabetin oluşması daha fazla ihtimal dahilindedir. Sağlıklı yaşam tarzı, kilo ve egzersiz yapma , tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürür. 

Kardiyovasküler Hastalıklar — Metabolik sendrom sahibi kişilerde kardiyovasküler hastalıkların gelişim riski yüksektir. Bu hastalıklar, koroner arter, serebrovasküler hastalıklar ve yüksek tansiyon olabilir. Bu hastalıklar kalp krizine, felç ve göğüs ağrısına neden olur. 

Metabolik Sendrom Tedavisi — Metabolik sendrom tedavisinin amacı:

·Kilo vererek ve egzersiz yaparak problemler ortadan kaldırmak yada azalmak.

·Kardiyovasküler problemleri tedavi etmek, örneğin yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmektir.

Kilo verme — Metabolik sendromu kontrol almak için genellikle kilo kaybı ve düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir. Az yağlı ve kolesterolü düşük besinler tüketmelisiniz.

·Meyve, sebze, tam buğday ve zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyeti kilo vermenize, tansiyonunuzu düşürmenize ve insülün direncini geliştirmenize yardımcı olur.

Egzersiz —  Egzersiz yaparak kilo verebilir, karın çevrenizi düşürebilirsiniz. Uzmanlar günde 30  dakika egzersiz yapmanın son derece faydalı olduğunu belirtiyor.

Kolesterolün düşürülmesi — Kötü kolesterolün (LDL) yükselmesi koroner arter rahatsızlıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. LDL kolesterolün 80-100 mg/dL arasında tutulması önerilmektedir.

Yüksek tansiyonun düşürülmesi — Kan basıncınızı sağlıklı aralıklarda tutmak metabolik sendromlu hastalar için son derece önemlidir.
 

Sigarayı bırakma — Sigara içmek  koroner arter hastalıkları riskini yükseltir. Ayrıca diğer hastalıkları da beraberinde getirir. Mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakmak son derece önemlidir.

Dr. B.Ergun TOPSEVER