Normal Doğum ve Sezeryan

Normal Doğum ve Sezeryan

Normal  doğum mu ? Sezeryan İle Doğum mu ?

Bir canlıyı içinde büyütmek ve onu dünyaya getirmek bir mucizedir.9 ay 10 gün boyunca çeşitli fedakarlıklarla katlandıktan sonra kucağınıza aldığınız minik bebeğiniz size her şeyi unutturur, var oluşunuza ayrı bir boyut getirir.

Normal seyreden gebelik ve doğum doğa olayıdır.

Normal doğum eylemi, dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiş bebeğin anne bedeninden ayrılması ile sonuçlanan bir süreçtir.Bu süreç düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması, bebeğin doğması, plesenta ve gebeliğe ait yapıların atılmasıdır.

Doğum eyleminin başarı ile sonuçlanması için anne adayının bedeninde doğum öncesi dönemde bir çok hazırlık yapılır.İlk olarak bilmeniz gereken, doğum belirtileri başlamadığı sürece doktorunuzun sizi çağırdığı tarihlerde antenatal ( doğum öncesi ) takiplere devam etmenizdir.Gebeliklerin yalnızca %5’i tam 40. Gebelik haftasında doğum yapar.Doğum eyleminin doktorunuzun belirttiği tarihten iki hafta önce yada iki hafta sonra başlaması normal kabul edilir.Eylem başlamadığı sürece genel olarak haftalık kontroller devam eder ve bu kontrollerde bebeğin NST ve/veya ultrason iyilik hali değerlendirilir.

Gerçek doğum sancılarının en önemli özelliği düzenli aralıklarla oluşmalarıdır.10 dakikada bir gelen düzenli ağrılara, giderek artan sıklıkta gelen , daha şiddetli ağrılar eşlik eder.Eğer kasılmalar belli bir düzene girmiş ve istirahat ile geçmiyor ise , kanamanız başladı ve/veya suyunuz geldi ise hastaneye gitme zamanı gelmiş demektir.

Aslına normal doğum, vaginal yolla gerçekleşen doğum demektir.Fakat özellikle son yıllardaki anestezi ve cerrahi tekniklerde gelişmeler, anne adaylarının yanlış ve/veya eksik bilgilendirilmeleri, sezaryan doğumu normal doğuma alternatif haline getirmiştir. Oysa sezeryan ile doğum normal bir doğum şekli değildir.Anne ve/veya bebeğe ait sebepten dolayı vajinal yolla normal doğum yapmasına izin verilmeyen veya normal doğum denenmesine rağmen vajinal yolla doğumun gerçekleşmemesi halinde sezeryan doğuma başvurulmalıdır

  1. Doğal olan doğum şeklidir.
  2. İlk doğumlarda doğum ağrıları nedeniyle biraz zorluk çekilmesine karşın, sonraki doğumlar çok daha kolay olmaktadır ve kısa sürmektedir.Oysa sezeryan sonrası dikişlerinizin ağrısı uzun süre devam eder.
  3. Doğum sonrasında çok daha kısa sürede iyileşerek, bebeğinizle ve kendinizle daha rahat ilgilenebilirsiniz.
  4. Anestezi almanız gerekmez. Anestezi hem uygulanış şekilleri hem de kullanılan maddeler açısından birtakım riskler taşımaktadır.Bu risk ve komplikasyonlardan kurtulmuş olursunuz.
  5. Bebeğinizi emzirmeye başlama süreniz ve hastanede kalış süreniz daha kısadır.
  6. Sezeryana göre daha ekonomiktir.
  7. Ameliyatlardan sonra oluşabilen karın içi yapışıklıklar oluşmaz ve daha  ciddi hastalıklar için ileride gerekebilecek karın içi ameliyatlarınız daha kolay yapılır.
  8. Ameliyatlardan sonra oluşabilen karın cildi üzerindeki yara yeri iltihapları ile karşılaşmazsınız.Dikişlerinizin iyileşme süresi daha kısadır, bakımı daha kolaydır.
  9. Sezeryan ameliyatı esnasında minimum 1 litre kan kaybedilir fakat normal doğumda kaybettiğiniz kan miktarı çok daha azdır.

Fakat doğum eylemi sırasında bebeğin sıkıntıya girmesi,bebeğin kalp atışlarının yavaşlaması, rahim ağzının açılmaması ya da doğumun ilerlememesi  gibi bazı nedenlerle normal doğum gerçekleşmez ise sezeryan ile doğum gerekebilir.

Sezeryan Nedir ?

Sezeryan, öne karın cildinin sonra rahimin kesilerek rahim içine ulaşıp, ordan bebeği çıkarma ameliyatıdır.Bebek ve plesentanın ayrılmasından sonra rahim tamir edilerek kaslar ve karın cildi kapatılıp ameliyata son verilir.

Sezeryan ile doğumda, anestezik maddelerle uyutulduğunuz için doğum sancılarını hissetmezsiniz.Bu durum, sezeryanın normal doğuma göre tek avantajıdır.Zaten bir çok anne adayı tarafından doğumun sezeryan ile gerçekleştirilmesi için önemli sebep de budur.Fakar unutulmamalıdır ki, sezeryan gerçek bir ameliyattır ve gerçek bir ameliyatın taşıdığı tüm riskleri aynen taşımaktadır.

1.Kendinize güvendiğiniz bir doktor seçin ve doktorunuzun tüm tavsiyelerine aynen uyun.

2.Nasıl doğuracağınızın planlarını yapmayın.Henüz gebeliğin başında nasıl doğuracağınızı düşünmek, sizi gereksiz strese sokar.Ayrıca bazen sizin düşündüğünüzden farklı gelişmeler olabilir.Örneğin, normal doğuma karar vermişken, bebeğinizin ters gelişi nedeniyle, sezeryan olmanız gerekebilir.

3.Daha öne normal doğum yapmışsanız, bu defe sezeryanla doğumu planlamayın.Unutmayın, normal doğumun en zor yanı ona karar vermektedir.

4.Karara eşinizi de dahil edin, ama kendi fikrinizi asla ihmal etmeyin.

5.Çocuk  yapmayı  planlıyorsanız ( 4 , 5 gibi), normal doğumu düşünün. Sezeryan sayısının çokluğu sizin hayatınızı tehlikeye sokar.

İyi bir gebelik dönemi geçirebilmek için ilk şart elbette sağlıklı olmaktır.

Sağlık, beden sağlığıyla birlikte ruh sağlığınızı da kapsar.Çağımız bilgi çağıdır.

Bilgi çok çeşitli kaynaklardan bize ulaşmak-tadır.Çevreden, özellikle de yakın çevreden ve gazete,dergi,TV,radyo gibi kaynaklardan ulaşılan bilgilere hemen inanmayın.Yanlış bilgi almak yerine doktorunuza ve güvenilir bilimsel kaynaklara başvurun.En önemlisi;  doğum stresine girmeyin.Doğumdan ziyade, doğum sonrasında bebeğinizle geçireceğiniz güzel zamanları hayal edin.