Rahim Kanseri (Uterus Kanseri)

Rahim Kanseri (Uterus Kanseri)

Rahim (Uterus) Kanseri

Rahim kanseri veya uterus kanseri denildiğinde rahim içini döşeyen endometrium’ dan (rahim iç zarı) kaynaklanan kanserler anlaşılır. Bu kanserlere "endometrium kanseri" de denir.

Kadınlarda görülen kanserler arasında dördüncü sıradadır. Fakat kadınlarda üreme sisteminde en sık karşılaşılan kanserdir. Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkar ve sıklıkla 50-60 yaşları arasında görülür.

Rahim kanseri ortaya çıktıktan sonra kadın üreme sisteminin diğer organlarına da yayılma eğilimi gösterir. Sıklıkla ilk yayıldığı yerler rahim ağzı (serviks), tüpler ve yumurtalıklardır. Hastalık daha da ilerlerse lenfler aracılığı ile vücudun diğer bölümlerine atlar. Kanser vakalarında başka doku ve organlara yayılmasına metastaz denir.

Rahim kanserinin nedeni belli olmamakla birlikte, risk faktörleri bilinmektedir. Bu risk faktörleri arasında hormonlar önemli yer tutar. Bir kadındaki hormon düzensizliği endometrium kanserine sebep olabilir. Kadında yumurtalıklar tarafından salgılanan ve adet dönemlerini düzenleyen östrojen ve progesteron adlı 2 adet hormon vardır. Rahim kanserinde bilinen risk faktörleri erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menopoz, infertilite (kısırlık) ve obezite (şişmanlık) gibi kadında östrojen miktarını artıran durumlardır.
 
Uterus (Rahim) Kanserlerinde Risk Faktörleri Nelerdir?

-        Çocuk doğurmamış olmak
-        Geç menopoz
-        Şişmanlık (Obezite)
-        Genç yaşlarda adet düzensizlikleri, adet gecikmeleri
-        Şeker hastalığı (Diabetes mellitus)
-        Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
-        Endometrial hiperplazi öyküsü olanlar

 
Önceden doğum kontrol hapı kullanmış veya kullanmakta olanlar da rahim kanseri ve yumurtalık kanseri için riskler azalır, rahim ağzı (serviks) kanseri için risk artar.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Adet dönemlerinde kanamanın artması, adet kanamasının sık ya da düzensiz olması, adetler arasında ara kanamalar, adetten kesildikten sonra (menopoz) görülen kanamalarda diğer nedenlerin yanında rahim kanserinden de şüphelenilir.

Rahim Kanserinde Korunma

Doğum kontrol ilaçlarının riski azaltıcı etkisi vardır. Bu koruma ilaçların kullanımından sonraki 10 yıl devam eder. Şeker hastalığının kontrol altına alınması, uygun vücut ağırlığının yakalanması endometrium kanseri riskini azaltır. Eğer menopoz belirtileriniz varsa ve östrojen replasman tedavisi almayı düşünüyorsanız doktorunuzdan endometrium kanseri riski hakkında bilgi almanızı öneririz.

 
Rahim Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Endometrium kanseri tanısı konulduktan sonra başlıca 4 tedavi seçeneği vardır. Cerrahi, radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi. Cerrahi tedavi birçok endometrium kanserinde ana tedavi yöntemidir. Ancak bazen bu tedavi yöntemlerinin kombinasyonu kullanılabilir. Tedavi seçimi kanserin evresine göre değişir.

KAYNAK

1-            Doç. Dr. H. G. TULUNAY/sağlıklı yaşam/T.C Sağlık Bakanlığı