Saç Bakımı

Saç Bakımı

Saç Bakımı

Kuru saçlar oldukça problemli saç tipidir. Çok çabuk kırılan, mat bir görütüsü olan aynı zamanda kepeklenmeye müsait bir saç tipidir. Bakımı incelik isteyen bir saç tipidir.


Saç Neden Kurur?

Evde uygulayabileceğiniz ve hazırlayabileceğiniz bazı yöntemlerle Kuru Saçlarınızı canlandırabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları :

* Şampuanınıza dikkat edin : Saçınızı çok sık şampuanlamayın, şaampuanlar saçınızı nemli tutan doğal yağları soyan sert temizleme ajanları içeriyor. Kuru saçlar için ideal olan şampuanların pH değerinin, 4,5 ile 6,7 arasında olması gerekiyor.

* Saçınıza nazik davranın : Kuru saç en narin saç tipidir. Bu nedenle saçınıza özen göstermelisiniz. Köpürtürken nazik bir şekilde parmak uçlarınızla ovalayarak köpürtün. Parmak uçları ile saç derisini ovalamak yağ bezlerini de harakate geçirecektir.

* Saç bakım kremi kullanın : Kuru saçların neme ihtiyacı var. Alkol içermeyen nemlendiricileri tercih edin. Çünkü alkol saçı daha fazla kurutur.

* Sıcak bakım yağı kullanın : Saç bakım profesyonelleri, kuru ve yıpranmış saçları onarmak için sıcak yağ tedavisini öneriyor.

* Daha az fırçalayın : Çok fazla fırçalamak saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Kuru ve kolay kırılan saçlar ise aşırı fırçalamaya karşı daha fazla savunmasızdır. Her zaman saçlarınızı nazikçe fırçalayın ve bu işlemi asla saçınız yaşken yapmayın. Saçınız yaşsa, fırça yerine tarak kullanın. Kullandığınız saç fırçasının tipi de çok önemli. Delikli saç fırçası iyi bir seçimdir.

* Sıcaktan uzak durun : Kuru saçlı olanlar saç maşası ve fön makinesi kullanıp kullanamayacaklarını her zaman merak ederler. Saç kıvırma aletleri kuru saçlar için en kötü olanıdır. Yapay bir kurutma kullanmak zorundaysanız, en düşük ısıdaki fön makinesini tercih edin.

* Saç tedavilerinizin zamanını iyi ayarlayın : Saçınıza permayı salı günü yaptırdıysanız, boyasını perşembe günü yaptırın ve saç kıvırma aletini ise cumartesi günü kullanın.

* Sirkeyi deneyin : Kuru saçlarınızı sirkeyle canlandırmanın birkaç yolu var. Sirke iyi bir nemlendiricidir ve temizliği ve parlaklığı artırır. Saçlarınızı duruladığınız suya sadece 1 yemek kaşığı sirke ekleyin. Banyonuzda bunun için küçük bir pet şişede sirke bulundurun, yolculuğa çıktığınızda yanınızdan ayırmayın. Ayrıca sirkeyi kepeklerinizin kaybolması için de kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuanlamadan önce haftada birkaç kez sirkeyle masaj yapın.

* Parlaklık için yumurta kullanın : Saçınızı temizlemek ve süper bir parlaklık vermek için ılık suyun içine yumurta kırın ve saçınıza sürerek köpürtün. Ilık suyla iyice durulayın.

Fazla yıpranmış saçlara parlaklık kazandırmak için ise bu tedaviyi uygulayın: 3 yumurtayı, 2 yemek kaşığı zeytinyağını ve 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Bunu uzun saçlarınıza uygulayın ve plastik bir boneyle kapatın ve 30 dakika bu şekilde bekleyin. Sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

* Mutfağınızdan faydalanın : Ceviz ve fındık gibi kabuklu yemişler ve çekirdeklerin saçınıza faydası vardır. Bu gıdalarda bulunan gerekli yağ asitleri saçınıza parlaklık olarak döner.

İyice olgunlaşmış bir muzla avokadoyu birlikte ezin, saçınıza yayın ve 1 saat kadar bekleyin. Sonra ılık suyla durulayın.