Sigaranın Zararları ve Bırakma Yolları

Sigaranın Zararları ve Bırakma Yolları

SİGARANIN ZARARLARI VE SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI

Dünya sağlık teşkilatı kaynaklarından alınan bilgiye göre tütün ve sağlık konusunda bilinmesi gereken gerçekleri şöyle sıralıyabiliriz.

1-Tütünde sağlığa zararlı hangi maddeler var ?

En iyi bilinen ve en son tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.

2-Bu maddeler nası öldürücü etki yapar ?

Karbon monoksit:Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.

Nikotin:Kokain ve morfin kadar bağımlılık yapar.Tansiyonu yükseltebilir, karbon monoksit ile kalp ve beyin hastalıklarına yol açar.

Katran:Kansere yol açar.

3-Düşük katran ve nikotin içeren sigaralar az mı zararlıdır ?

Hayır, çünkü içilen sigara adedi artar.

4-Sigara neden kadınlara daha zararlıdır ?

Menopoz 5-10 yıl daha erken olur böylece kalp krizi geçirme riski artar.

SİGARADAN OLUŞAN HASTALIKLAR

 • Bağımlılık: Nikotin bağımlılığı eroin bağımlılığına benzer.
 • Sırt ve bel ağrısı: Sigara içenlerde omurilik disklerine giden kan azalır.böylece sırt ve bel hastalığı olanların iyileşmesini geciktirir, engeller.
 • Prostat kanseri:Sigara  %40 ana nedendir.
 • Göğüs kanseri:Sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre %75 fazladır.
 • Rahim kanseri:Sigara içen kadınlarda dört kat daha fazladır.
 • Çocukluk solunum problemleri:Annesi yada babası sigara içen çocuklarda altı kat daha fazla görülür.
 • Gırtlak kanseri:Vakaların %80’i aktif sigara içicisidir.
 • Mide kanseri:Sigara içenlerde risk 2 kat daha fazladır.
 • Kalp hastalıkları:Vakaların %80’i aktif sigara içicisidir.
 • Kangren:Sigara yüzünden akciğerler verimsizleştiğinden vücuda en uzak yerler;örneğin ayak parmakları yeterince oksijen alamaz.Kangren gelişebilir ve ayak parmakları kesilmek zorunda kalabilir.
 • Akciğer kanseri:Birçok araştırmacı vakaların %80’inde sigaranın başrol oynadığını söylemektedir.Ayrıca çeşitli solonum yolu hastalıkları kısırlık,menopoz,erken doğum,erken yaşlanma,ve diş kayıplarında sigaranın etkili olduğu bir çok araştırmada kanıtlanmıştır.

SİGARAYI BIRAKMANIN YOLLARI:

Ünlü bir yazar “Sigarayı bırakmak kolay, ben bunu bin kere yaptım” demiş. Belki sizde bırakmaya çalıştınız.Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon verir,hem de psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız.Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister.

Keşke vücudumuzun içini gösteren özel aynalar olsaydı da insanlar her içtikleri sigara sonunda vücutlarında oluşan hasarı görebilseydi.

PEKİ SİGARAYI BIRAKMAK SADECE İRADE İŞİMİDİR ?

Şurası bir gerçek ki kanser veya kalp hastalığı olanların sigarayı bırakmak için mantıklı bir nedenleri vardır. Sizde sigarayı neden bırakmak istediğinizi bir kağıda yazın.Kafanızdan bir tarih belirleyin.Bu tarihe kadar yanınızda çakmak taşımayın.Sigara bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için ve sigarayı bırakacağınızı herkeze ilan edin.

Sigarayı bırakmayı hedeflediğiniz ilk gün ve sonraki günlerde mümkün olduğunca sigaranın yasak olduğu yerlerde bulunun.Günde yaklaşık dört litre su için.Çay,kahve ve alkolden kaçının, şekersiz sakız çiğnemeye çalışın.Dişlerinizi her yemekten sonra uzun uzun fırçalayın.Sigara içmekle ulaşacağınız yeni dünyayı düşünün.Düzenli egzersiz yapın.Dış görünüşünüze önem verin.Hiç kimsenin evinizde sigara içmesine izin vermeyin.

Şayet sigara içme krizi gelirse,hemen bir şeyler için veya bir elma yiyin, biraz çekirdek çıtlatın, on kere çok derin nefes alın.Aldığınız onuncu nefesi tutun.Bir kibrit yakın,yavaşça kibriti üfliyerek söndürün.Kriz çabuk geldiği gibi çabuk da kaybolur.Kendinizi gevşetmeyiğ öğrenin.Hiç bir zaman birtaneden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin.Bütün çabalarınıza yazık olabilir.

Evet,sigarayı bırakmak zordur ama imkansız değildir.

YETER Kİ İSTEYİN VE KARARLI OLUN.