Sivilce (Akne) Nedir

Sivilce (Akne) Nedir

Sivilce (Akne) Nedir?

Sivilce, ciltteki yağ bezlerinin çalışmasındaki bir bozulma sonucu meydana gelir. İnsanların %80'i hayatlarının bazı dönemlerinde sivilce (akne) problemi ile karşılaşırlar.

Genellikle yüzde görülmesine rağmen vücudun farklı bir çok yerinde de görülebilmektedir. Bunlar arasında boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve bazen kalçalar sayılabilir.

Sivilce bir cilt rahatsızlığı olmakla birlikte genel sağlık açısından bir zararı yoktur. Özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilcelerin oluşturduğu en önemli sorun estetik yani görünüm olarak kişiyi rahatsız etmesi ve buna bağlı olarak da ruhsal etkidir.

Sivilceler ergenlik çağında daha sık görülürler ancak her yaştaki yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Sivilcenin Nedenleri

Sivilceye neden olan etkenlerin başında genetik faktörler (kalıtım) gelmektedir. Bunun yanında stres, adet dönemlerindeki hormonal değişikliklere bağlı olarak, bazı ilaçlar ve kozmetik maddeler de diğer nedenlerden sayılabilir.

Sivilce Tedavisi

En önemli konu sivilceleri sıkmanın doğru olmadığıdır. Bu, deride kalıcı sivilce izleri oluşmasına sebep olabilir. Bununla birlikte sivilceler uzun süre devam eder ve tedavi edilmezse kalıcı hal alabilirler. Bu nedenle sivilcelerin tedavi edilmesi önerilir.

Fakat bu tedavinin kısa sürmeyeceği unutulmamalıdır ve zaman içerisinde sivilceler yeniden çıkabilir. Yani sivilce tedavisinde en önemli konu sabırdır.                              

Sivilce tedavisi için pek çok sivilce ilacı ve kremi vardır, fakat bu ilaç ve kremleri bilinçsizce kullanmak daha zararlı da olabilir. Bu yüzden bir dermatoloji uzmanına danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır.

Ayrıca, sivilce bitkisel doğal yaklaşımlarla da azaltılabilir. Sivilce tedavisinde yüzeysel tedavi, antibiyotik tedavisi ve hormon tedavisi gibi yöntemler kullanılır. Herkesin ihtiyaç duyacağı tedavi şekli uzman hekimlere danışılarak verilmelidir.

Hangi tür tedavi olursa olsun, tedavinin uzun süre alabileceği unutulmamalı ve sabırlı olunmalıdır.

Dr. Pınar AKAN