Tek Embriyo Transferi Tüp Bebek Sektörünü Vurdu

Tek Embriyo Transferi Tüp Bebek Sektörünü Vurdu

Tek Embriyo Transferi Tüp Bebek Sektörünü Vurdu

Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Özörnek günden güne kısır çift sayısının arttığını ve bu talepler karşılığında da tüp bebek tedavisinde hızlı gelişmeler olduğunu belirti. Türkiye' de her yedi çiftten bir tanesinin kısır olduğunu söyleyen Özörnek; 1 yıldır düzenli ilişki kurulmasına rağmen gebe kalamayanların bir an önce tedaviye başvurmaları gerektiğinin altını çizdi, çünkü yaş ilerledikçe başarı şansı da azalıyor.

Tüp Bebek Uygulamaları ile ilgili devletin yürürlüğe koyduğu kanuna göre; 35 yaşından genç ve ilk tedavisini yaptıracak olan her hastaya tek embriyo transferi yapılmasına izin veriliyor. Dr. Hakan Özörnek; tek embriyo     transferinde gebelik oranının % 35' e indiğini yani hastaların 3 te 2 si ilk tedavilerinde gebe kalamayacaklarını vurguluyor. Özörnek Türkiye gerçeği şöyle açıkladı; Hastaların çoğunluğu tedaviyi kendi ceplerinden ödüyorlar, bu tedaviyi bir kez yaptırabilecek kadar parası olan hastaların 3 te 2 si hayatları boyunca çocuk sahibi olamayacaklar. Embriyo kalitesi düştüğünde bu tedavinin başarısı daha da düşecektir. Danimarka, Norveç,Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde kanun tek embriyo transferine izin veriyor ancak devlet tedavi sayısı limiti koymadan tüp bebek tedavilerinin hepsini karşılıyor.

Dolayısıyla bu yönetmelik Türkiye gerçeklerine ters. Bence üst sınır 2 ile sınırlandırılabilirdi. 1 veya 2 embriyo transferi yetkisi de doktora verilmeliydi. İkiz gebeliklerin önlenmesi adına tüp bebeğe başvuran ailelerin 3 te 2 sinin çocuksuz kalması noktasına gelinmemeliydi.Dr. Özörnek aynı zamanda embriyo kalitesi konusunda sıkıntı yaşayan hastalar için de bu yönetmeliğin üzücü olduğunu vurguladı.

Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü
Dr. Hakan Özörnek