Tüp Bebekte Yeni Çözüm

Tüp Bebekte Yeni Çözüm

Tüp Bebeğe Yeni Çözüm
   
Tüp  bebeğin tüm kromozomlarını taramadan geçirerek, kromozom hatası olmayan embriyonun anne rahmine transferini sağlayan yeni bir teknoloji ülkemizde ilk kez özel bir merkez tarafından uygulanmaya  başlandı.

Cambridge Üniversitesi’nde BlueGnome’da üretilen 24Sure adıyla anılan bu teknik 12 saat içinde sonuç veriyor.Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, şuanda kendi merkezlerinde ilk kez uygulanmaya başlayan gelişmiş bir genetik test ile hastalarda gebelik şansını arttırdıklarını açıkladı.

EN SAĞLIKLI EMBRİYO BULUNUYOR

Dr. Hakan Özörnek, bu tekniğin bir genetik ayrım çalışması olmadığını, hatalı kromozom taşıdığı için düşük yapması kaçınılmaz olan gebeliklerin önceden ayıklandığı bir tüp bebek işlemi iyileştirme çalışması olduğunu söyledi.

Tüm kromozom analizi denilen bu yöntemde döllenmiş yumurtaya zarar vermeden alınan tek bir hücrede
insandaki tüm 46 kromozom inceleniyor.Özörnek bu tanı sayesinde genetik kusuru bulunan, düşük olacak veya
sakat doğacak bebeklerin ana rahmine yerleştirilmeden tespit edildiğini ve tüp bebek başarısının da böylelikle arttığını belirtti.

Kromozom sayısındaki anormallik özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve tekrarlayan düşüklerin en önemli sebebidir. Gebelikle sonuçlanmayan tüp bebeklerde sebebin % 89 oranında kromozom sayı bozuklukları
olduğu gösterilmekte. Tüm kromozom analizi 46 kromozomun hepsinin sayısal olarak normal olup olmadığını saptıyor.Bu yöntemle en doğru embriyo seçileceğinden gebelik oranları artıyor ve düşük riski de azalıyor. Şu anda Dünyada sadece 15 ülkede uygulanabilen bu yöntem hastalara yepyeni bir umut
kapısı açıyor.