Üçlü Tarama veya Dörtlü Tarama Testi Nedir

Üçlü Tarama veya Dörtlü Tarama Testi Nedir

Üçlü Tarama veya Dörtlü Tarama Testi

Neden Testi Yaptıracaksınız?

Gebeliğin  ikinci 3 aylık döneminde bebeğinizin  Down sendromu, Edwards sendromu (trizomi 18) ve açık nöral tüp defekti gibi bir anormalliğinin olup olmadığını değerlendirmek için yapılır.

 

Ne Zaman Yaptıracaksınız?

Gebeliğin 15-21. haftaları arasında yapılır.

 

Nasıl yapılır?

Koldaki bir damardan alınan kan numunesi ile yapılır.
 

Ne test edilmektedir?

Üçlü tarama testi hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde gebeleri taramak için kullanılan 3 adet testi içerir. Dörtlü tarama testi bu testlere bir test daha ilave edilince olur. Bu test ile AFP, hCG , ankonjige östriol yapılır ve inhibin A testinin eklenmesi ile dörtlü tarama testi olur. En yeni marker inhibin A nın eklenmesi ile hem sensitivite hem de spesifite artar.

Test sonucu ne anlama gelir?

Testin yorumu bir genetik konsültan veya bir klinisyenle beraber yapılıp ,seçenekleri anlatılmalı.Tarama testi ile tanı konmaz bu riskin artmış veya normal olduğunu gösterir. Eğer bir tarama testi pozitif çıkmışsa tanıya ulaşabilmek için daha fazla teste ihtiyaç duyulur. Bu yüksek çözünürlüklü bir ultrason veya amniyosentez ve peşinden kromozom analizi olabilir. Bu testler ile gebeliğin idamesi konusundaki kararda kadına yardımcı olunulabilir.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bütün fetal anomaliler pozitif sonuç vermez. Tüm pozitif üçlü veya dörtlü tarama testi olan kadınların sadece çok azı nöral tüp defekti veya kromozomal anomalili bir bebeğe sahip olurlar.

Test sonuçları gestasyonyaşına çok bağlıdır. Eğer gestasyonel yaş tam olarak doğru saptanamamışsa sonuçlar yanlış olarak yüksek veya alçak çıkabilir.

Çoklu gebeliklerde Down sendromu veya trizomi 18 riskini belirlemek çok zordur. İkiz gebeliklerde yalancı bir risk durumu ortaya çıkabilir. Daha yüksek gestasyonlu gebeliklerde risk hesabı bu testlerle yapılamaz.

Nöral tüp defekti riskinin ikiz gebeliklerde değerlendirilmesi tekli gebeliklerdeki kadar efektif olmasa da yapılabilir.