Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk

VAJİNAL KURULUK

Genel Bakış

Atrofik vajinit olarak da bilinen Vajinal kuruluk, kadınlarda sık görülen bir durumdur. Özellikle postmenopozal kadınlarda en sık olmakla birlikte, her yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilir.
Bazı insanlarda hiç belirti vermezken, bazı kadınlarda vajinal rahatsızlık veya kaşıntı ya da anormal vajinal akıntı, yanma, cinsel ilişkide ağrı gibi vajinal kuruluk belirtileri görülebilir.
Eğer kendinizde vajinal kuruluk olduğunu düşünüyorsanız önerimiz sizin için en doğru olan tedavi hakkında doktorunuzla görüşmenizdir.


Vajinal Kuruluk Nedenleri

Östrojen hormonu vajinayı nemli tutmaya yardımcı olur. Vajinal kuruluk yumurtalıkların ürettiği  östrojen miktarının azalmasından meydana gelebilir. Hayatın belli zamanlarında kadınlarda östrojen üretimi düşer ya da  vücut tarafından daha az östrojen üretilir. Genellikle vücutta östrojenin düşmesine sebep olan nedenler;
·    Menopozun yakınlaşması veya menopoz sonrası
·    Yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi veya kanser için pelvis radyasyon tedavisi sonrası
·    Emzirme, özellikle bebek sahibi olduktan sonra
·    Tamoxifen, danazol, medroksiprogesteron, löprolid veya nafarelin gibi bazı ilaçları kullanırken.(Bu ilaçlar kesildiği  zaman, östrojen tekrar normal üretilir.)
·    Sigara

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluğu olan kadınlar için iki tedavi seçeneği vardır.
·    Nemlendiriciler
·    Yağlar ve vajinal östrojen
Genel anlamda tüm vajinal kuruluk tedavileri geçici süre ile uygulanır. Yumurtalıkların daha fazla östrojen üretmesinin ardından vajinal kuruluk tedavisi de sonlandırılır.
Vajinal nemlendirici maddeler ve vajinal yağlar reçetesiz satın alınabilir. Bu ürünler herhangi bir hormon içermez ve neredeyse hiç yan etkileri yoktur.
Yağlar ilişki sırasında kuruluk ile gelen sürtünme ve rahatsızlığı azaltmak için tasarlanmıştır. Yağlayıcılar sadece seks öncesi vajina içine veya penise sürülerek uygulanır. Vazelin bu konuda en sık kullanılan yağlayıcılardan birisidir. El ve vücut losyonları  vajinal dokuların tahriş edebilir. Bunlar vajinal kuruluk tedavisi için kullanılmamalıdırlar.

Vajinal östrojen - Vajinal östrojen vajinal kuruluğu olan kadınlar için en etkili tedavi seçeneğidir. Vajinal östrojen bir sağlık kuruluşu tarafından reçete edilmelidir.
Vajinal östrojen düşük dozlarda ve vajinal kuruluk tedavisinde vajina içine konularak kullanılabilir burada çok az bir östrojen emilerek kana geçer. Sonuç olarak, diğer östrojen içeren ürünler (doğum kontrol hapları, menopoz hormon tedavisi) ile karşılaştırıldığında kan pıhtıları, meme kanseri ve kalp krizi gibi yan etkilerinden çok daha düşük bir risk vardır.

Vajinal östrojen ürünlerin çeşitli türleri mevcuttur:

Östrojenli Kremler: Haftada bir veya iki kez veya iki-üç hafta boyunca her gün vajina içine yerleştirilir. Krem yapısından dolayı dağılma yapıp rahatsızlık verebileceği için genelde yatmadan önce kullanılır. Vajinal doku her seferinde bu uygulamaya ihtiyaç duyacağı için krem diğer yöntemlere nazaran daha zahmetli bir uylamadır. Birçok uzman düşük doz östrojenli vajinal tablet veya halkaların daha iyi bir seçenek olduğunu söylemektedir.

Vajinal Östrojenli Tabletler: Vajina içinde takılan küçük tabletlerdir. Aplikatör içinde paketlenmiştir. Genellikle haftada iki kez ve iki hafta boyunca her gün alınır.

Vajinal Östrojen Halkası: Her zaman vajinanın içine takılabilen esnek plastik halkalara denir. Kişinin kendisi veya sağlık kuruluşu tarafından her üç ayda bir değiştirilir. Halkanın cinsel ilişki veya banyo sırasında çıkarılması gerekmez.

Ne kadar süre ile vajinal östrojen kullanabilirim?

Vajinal östrojenin güvenli olduğu düşünülmektedir güvenilirliği teyit eden herhangi bir uzun vadeli çalışma olmamasına rağmen, muhtemelen süresiz kullanılabilir.

Vajinal östrojen meme kanseri öyküsü olan kadınlar için güvenli midir?

Meme kanseri öyküsü olan kadınlarda vajinal östrojen güvenliği belirsizdir.Östrojen az miktarda kan dolaşımına vajinadan absorbe edilebilir. Eğer meme kanseri öyküsü varsa, doktorunuzla veya onkoloğunuzla  potansiyel riskleri ve vajinal östrojenin yararları hakkında konuşmak gerekir.

Cinsel aktivite

Vajinal östrojen birkaç hafta içinde genellikle hemen vajinal kuruluğu giderir. Aynı zamanda  cinsel ilişki vajinal dokuların kendini sağlıklı tutmasına yardımcı olur. Çünkü vajinal kuruluk tedavisi olarak cinsel ilişkiye devam etmek, cinsel aktivite (mastürbasyon da dahil olmak üzere) dokuları yumuşak ve esnek tutar ve dokuların küçülmesini engelleyerek vajinal dokuların kurumamasına yardımcı olabilir.

Cinsel ilişkide vajinal kuruluk için tedaviye rağmen ağrı devam ederse, doktorunuzla mutlaka konuşmanız gerekir.