Varis Nedir

Varis Nedir

Varis Nedir ?
Toplardamarlardaki  büyüme, şişme ve genişlemeye varis denir. Kanı kalbe geri getiren toplar damarlarda bulunan ve kanın tek yönde gitmesini sağlayan kapaklar görevini yerine getiremediği zaman damarlarda kan birikmesi oluşur bu durumda Varisleri oluştur.

Varis Nedenleri

En sık görülen nedenleri damarlardaki tıkanıklıklar ve yüksek basınçtır. Ayakta fazla durmak, şişmanlık, kan damarlarındaki kapakların düzensiz çalışması, sağlıksız giysiler, hamilelik gibi durumlar bu tıkanıklık ve basınca sebep olacağından başlıca varis nedenleri olarak sayılabilir. Çoğunlukla en çok basınca maruz kalan bacağın alt kısımlarında görülür. Varisin kalıtımsal yani genetik geçişi olduğu da bazı araştırmacılar tarafından söylenmektedir.

Varis Belirtileri

Deri yüzeyindeki damarlar şekilleri bozulur ve genişleyip şişerler. Deri doğal rengini kaybeder. Özellikle akşam saatlerinde de ayak bilekleri şişebilir. Banyodan sonra, adet dönemlerinde, sıcak havalarda veya uzun süre ayakta kaldıktan sonra, yorgunluk, bacaklarda ağrı, karıncalanma ve dolgunluk hissedilir.

Varis Tedavisi

Tedavisinde ilk tercihlerden biri Varis çorabıdır. Varis çorapları genelde erken dönemde iyi sonuç verirler. Ağızdan alınabilecek bazı ilaçları da doktorunuz size önerecektir. Bu tedaviler varisi geçirmese de varis oluşumunu azaltmak için kullanılmaktadır. Eğer bu tedaviler işe yaramaz ve varis ilerleyici olursa bir Kalp-Damar Cerrahisi uzmanı ile görüşerek varis ameliyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Varis Tedavisi için sizin yapabileceğiniz bazı bitkisel tedavilerde bulunmaktadır. Yemeklere kattığınız soğanı kabuklarıyla pişirmek , limon kabuğu, ginkobiloboa, menekşe ve at kestanesi gibi bitkiler kılcal damarların esnekliği arttıran, geçirgenliğini azaltan ve kan dolaşımını desteklemek gibi etkilerle varislere karşı faydalı olabilir.

Dr. B.Ergun TOPSEVER