Yüksek Tansiyon ve Tuz

Yüksek Tansiyon ve Tuz

YÜKSEK TANSİYON ve TUZ

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz size Tuzu azaltmanız tavsiye edebilir. Tuz (sodyum)’ u düşük olan bir diyet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve felç olasılığını azaltmak da size yardımcı olabilir.

Her gün ne kadar tuz alınmalıdır?
 
Amerika Birleşik Devletleri'nde ortalama bir kişinin bir günde 2.500 - 5.000 miligram sodyum tüketir, ancak bir yetişkin sadece 500 ila 1000 miligrama ihtiyacı vardır. Tuz sıvı dengesi ve kas hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur, çünkü herkesin sodyuma ihtiyacı var. Doktorunuz farklı bir sınırı önermediği sürece, sodyum alımını günde 1,500 miligram altında tutmaya çalışın.

Hangi gıdalardan uzak durulmalıdır?

Işlenmiş gıdalar genellikle tuz yüklüdür. Hazır besinlerin üzerindeki etiketleri mutlaka okuyun bu etiketlerde içeriğindeki sodyum miktarını öğrenebilirsiniz. (örneğin, spagetti sosu).
Soda ve bazı çeşniler (örneğin, monosodyum glutamat [MSG], genellikle Çin yemeklerinde kullanılan bir lezzet arttırıcı) ve diğer çeşniler (örneğin, ketçap, soya sosu) fazlaca sodyum içerirler. Fast food yiyecekler, tuzlu çerez gıdalar, konserve et suyu, ve salamura veya turşu ve jambon gibi gıdalar genellikle çok tuzludur. Hatta şişelenmiş bazı sularda da sodyum yüksek olabilir.

Hangi gıdaları yiyebiliriz?

Konserve olanlar yerine taze gıdalar tercih edin. Ambalajlı gıdaları satın alırken, "serbest sodyum," azaltılmış sodyum, "veya" düşük sodyum etiketli olanları kullanın. Sebze konserveleri satın alıyorsanız, pişirmeden önce yıkayın.

Tuzsuz yemekleri nasıl lezzetli yapabilirim?

Yavaş yavaş kullandığınız tuz miktarını azaltmak, tat tomurcuklarının ayarlar ve zaman içinde, gıdalar çok fazla tuz olmadan da lezzetli olur. Kırmızı biber ve başka diğer baharatlar ve çeşniler ile tuz olmadan da yemeklerinize lezzet ekleyebilirsiniz.

Tuz yerine kullanabileceğiniz başka tuz alt ürünlerini doktorunuza danışarak  kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin genelde potasyumu yüksek olduğundan böbrek hastalığı olanlarda veya başka tıbbi sorunları olan hastalarda kullanılamayabilir.


Dr. Ergun TOPSEVER